Do kin přichází snímek Zpráva režiséra Petera Bebjaka. Vypráví o útěku dvou vězňů z koncentračního tábora v Osvětimi
Ve čtvrtek 14. října vstoupí do kin film Zpráva režiséra Petera Bebjaka. Snímek zachycuje obdivuhodný čin dvou mladých židovských vězňů Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrby, kteří utekli z Osvětimi a dokázali přesvědčit svět o hrůzném fungování koncentračního tábora.
Čtěte také
„Osobně si myslím, že žijeme v době, která potřebuje hrdiny. A Wetzler a Vrba byli hrdinové. Měli jako kdyby povinnost dostat se na Slovensko a podat informaci o tom, co se v táboře v Osvětimi-Birkenau děje. To bylo to nejdůležitější, kvůli čemu utíkali. A osobně si myslím, že je důležité dostat tento příběh mezi lidi, protože byl dlouho jako kdyby držený pod pokrývkou, jako kdyby bylo zakázané se o něm bavit,“ říká režisér Bebjak k tomu, proč došlo ke zfilmování tak důležitého příběhu teprve nyní, téměř po 80 letech.
Snímek Zpráva byl prodán do více než 90 zemí světa. Takový zájem režiséra překvapil. „Nestává se často, aby byl film z našeho teritoria prodaný do tak velkého množství krajin. Ale to, co mě na tom překvapilo nejvíc, je, že to je taková ta mainstreamová distribuce, že to jde do velkých kinodistribucí.“
Místo toho, aby Peter Bebjak přemýšlel nad tím, jak z filmu udělat trhák, rozmýšlel spíš to, jak co nejlépe převyprávět, o co dvěma hrdinům šlo. „V ten moment, kdy na place vidíte šest set, sedm set komparzistů v rámci těch uniforem a najednou to je jedna masa, která utíká a pochoduje v těch dřevácích, tak najednou máte jako kdyby zodpovědnost vůči tomu, že to, co tam zažíváme my, je mizivé procento z toho, co museli zažívat lidé, kteří v táboře skutečně byli. Ta zodpovědnost vám nedovolí, abyste k tomu filmu přistupovali tak, že z něho chcete udělat nějakou bombu a chcete z něho vytřískat co nejvíc efektních a nejzajímavějších záběrů,“ dodává.
Historický film Zpráva vstoupí do českých kin 14. října u příležitosti 80. výročí zahájení deportací Židů z českých zemí.
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.