Festival špičkových hudebníků Americké jaro se letos přesouvá na podzim. Kvůli pandemii představí převážně české umělce
Mezinárodní hudební festival Americké jaro představuje divákům od roku 2006 prvotřídní umělce i mladé hudební talenty ze Spojených států a České republiky. Letošní 16. ročník ale bude kvůli pandemii koronaviru pozměněn.
Americké jaro každým rokem nabízí koncerty jazzové a klasické hudby, workshopy s předními osobnostmi hudebního světa, divadelní, filmová a scénická představení i diskuse.
Festival je založený na spolupráci mezi Amerikou a Českou republikou a jejich kulturním propojení. Letos se kvůli pandemii koronaviru z Amerického jara stane podzim a navíc se zaměří výlučně na české interprety.
„Chtěli jsme pozvat ty nejvýraznější české umělce a chtěli jsme je v několika projektech propojit – to je náš cíl, propojovat umělce, kteří by se jinak nesetkali, ale my si myslíme, že to propojení by bylo skvělé,“ říká Jan Bartoš, umělecký ředitel a klavírista. Na jednom pódiu se tak například potkají Lenka Dusilová, Vertigo a -123min.
V Praze festival potrvá do 21. října, koncerty se odehrají v Divadle Archa, klubu Jazz Dock, holešovické La Fabrice nebo v kostele sv. Vavřince. V dalších městech budou koncerty probíhat až do 12. listopadu.
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.