Galerie pro onkologické pacienty je jediná svého druhu

10. únor 2020

Projekt Galerie pro onkologické pacienty a podporující umělce pomáhá od roku 2012 lidem bojujícím s vážnou nemocí zviditelněním jejich uměleckých aktivit.

Zakladatelka Galerie pro onkologické pacienty Irena Kraftová

„Chtěla jsem odtabuizovat slovo rakovina, navrátit tvář těm, kteří něco aktivně tvoří, protože mnohdy je nemoc dovedla do ústraní. Možnost veřejně vystavit svá díla byla, je a bude velkou motivací a terapeutickou cestou,“ vysvětluje svůj záměr zakladatelka galerie Irena Kraftová.

Od roku 2012 Irena Kraftová zorganizovala desítky výstav. Vedle onkologických pacientů tam svá díla vystavovali i umělci zvučných jmen, například Robert Vano, Jindřich Štreit, Luděk Tichý nebo Josef Císařovský.

Pacienti s rakovinou vystavují v Galerie pro onkologické pacienty

Původně byl projekt od roku 2012 úspěšně realizován v Praze 6 v Dejvicích. Poté, co nové vedení městské části pronajalo prostory pro komerční účely,  našla Galerie pro onkologické pacienty útočiště v Praze 1, v Anenské ulici. Irena Kraftová prostory na vlastní náklady zrekonstruovala jako zcela bezbariérové vhodné pro všechny typy invalidních vozíků.

Pacienti s rakovinou vystavují v Galerie pro onkologické pacienty
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.