Hanka Kynychová: Ženy 50+ potřebují nejvíc strečink, protahování a lehké posilování, nic brutálního
Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:
- 01:01 Rozhovor se slovenským spisovatelem Onderejem Kalamárem
- 06:24 Láďa Hruška a jeho pravidelný jarní detox
- 09:47 Rady fitness trenérky Hanky Kynychové
- 14:26 Seriál o etiketě s Danielem Šmídem: odpovědi na dotazy posluchačů
- 19:09 Šéfkuchař Radek Pálka a medvědí česnek
- 23:30 Nový ročník ankety Šarmantní osobnost roku
Čtěte také
Ženy po padesátce potřebují nejvíc strečink, protahování a lehké posilování, nic brutálního, doporučuje fitness trenérka a propagátorka zdravého životního stylu Hanka Kynychová. Na základě vlastních zkušeností s menopauzou sestavila program, který by měl každé ženě poradit.
Pokud i vás trápí návaly horka, únava, máte problém se spánkem nebo jste podráždění a nevíte proč, přinášíme rady, na co se zaměřit, aby všechny příznaky zmizely nebo se alespoň zmírnily.
Co ženy nejvíc trápí, když přijde padesátka a problémy začínají přicházet?
Můžeme to společně shrnout. Únava. Protože proces, co se s naším tělem děje, je pro to tělo samotné velkým stresem. Když nemá všechny hormony, na které bylo po dobu produktivního věku zvyklé. Takže já jsem dělala to, že když na mne šla únava, šla jsem prostě spát. Přes to nejede vlak, tělo se musí poslouchat.
Čtěte také
Zlobily mne vlasy, takže jsem doplnila kolagen a výživu. Pak jsem měla pocit, že jsem celá vysušená, tak jsem začala tyto neduhy kůže, vlasů a nehtů řešit pomocí doplňků stravy. Nevykašlat se na to, co se obecně týče změny jídelníčku.
Únava může být způsobena nedostatkem železa. Já jsem měla pocit, že svalstvo břicha a pánevního dna povoluje, protože pružnost se ztrácí. Jako cvičitelka jsem věděla, jak na to mám jít, ale stejně se na mě nějakých 6 až 7 kilogramů přilepilo. Nicméně s tím se nesmíří žádná žena a řekne si, měla bych s tím něco dělat.
Tedy snažila jsem se tuto životní etapu zmapovat tak, abych šla příkladem nebo být alespoň odvážnou ženou, na které je vidět, že se to dá zvládnout.
Čtěte také
Doporučujete ubrat na jídle, jíst menší porce, ale častěji?
Pojďme si hned říci, že se musíme smířit s nějakým tím kilogramem navíc. Vůbec to nevadí. Nemůžeme své tělo bičovat celý života tak, abychom vážily stále stejně ve dvaceti, čtyřiceti či šedesáti letech. Tedy nějaké to kilíčko navíc nevadí.
Ale nemusíme snídat nebo svačit každý den pečivo. Nemusíme mít ke každému obědu přílohu a nemusíme každý večer si dát ještě slané tyčinky k vínu. Tedy vyžaduje to změnit příjem potravy do úspornějšího a dietnějšího režimu. Můžeme snídat vajíčka se šunkou a k nim si dát kousek ovoce. Není nutné pečivo.
A klasický oběd, tedy polévka, maso s přílohou a ještě na závěr dezert, to je opravdu velké množství. Musíte ho do těla někam nacpat a ona uvnitř zůstává, než se stráví. A my si potom třeba za pět hodin dáme ještě další jídlo. Tedy někdy mám pocit, že toho jídla během dne konzumujeme mnoho.
Čtěte také
Na co tedy nezapomínat, abychom se i po padesátce cítily dobře, abychom zpevnily svalstvo a neměly nějaké zdravotní problémy?
Měly bychom myslet především na naši páteř. Ona je tím, co nás nosí. A ona potřebuje mít pevné svalstvo. Když tohle naší páteři nedopřejeme a bude mít kolem obratlů blátíčko, tak ona nás přestane poslouchat. Budeme se hrbit, tím pádem si způsobíme, že budeme mít povolené pánevní dno a bude nás bolet mezi lopatkami.
Když svaly posílím, tak nám to naše páteř vrátí. A my si pozdní věk budeme užívat aktivně. Důležité je mít se stále rád a využívat výdobytků dnešní společnosti. Kosmetika, kadeřnice, pleťové masky. Prostě se hýčkat, protože si myslím, že naše děti už vyrostly, už nás tolik nepotřebují, a můžeme věnovat čas více sobě.
To vše a ještě mnohem víc v magazínu o životním stylu Šarm v sobotu po 18 a neděli po 11 hodině. Na setkání s vámi se těší Lada Klokočníková.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.