Jak na vysoký cholesterol? Důležitá je primární prevence, pravidelné vyšetření. Něco udělat dopředu

28. prosinec 2024

Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:

  • 00:53 Rozhovor s "lovcem" Jakubem Kvášovským
  • 05:47 Módní trendy a sportovní oblečení na hory
  • 09:43 Rozhovor s Vítem Háčkem, bývalým reprezentantem ve skocích na lyžích
  • 14:00 Další díl seriálu s expertem na etiketu Danilem Šmídem - na návštěvě
  • Jak léčit vysoký cholesterol?

Čtěte také

Vánoční svátky, Silvestr a spousta lahůdek mohou představovat také riziko pro naše zdraví. Zejména, pokud jej již máme nalomené. Je to rizikové období také pro diabetiky a osoby se zvýšením obsahem cholesterolu v krvi.

Všichni víme, že cholesterol má v našem těle důležitou funkci i význam, ale pokud ho je příliš, měli bychom si jeho hodnoty hlídat a podle toho se také stravovat. Jak? Na to se profesora Vladimíra Blahy zeptala redaktorka Jana Kudyvejsová.

Vysoký cholesterol nebolí. Ovšem bylo by dobré o něm vědět včas. Jak často by nás měl náš praktický lékař posílat preventivně na testy?
Odpověď se bude lišit podle toho, o jakého člověka a z jakého prostředí se jedná. Někdy to je tak, že například otec utrpí infarkt myokardu a následně se zjišťuje proč. A zjistí se, že mimo jiné je tam vysoký cholesterol.

Čtěte také

To je ta chvíle, kdy to pátrání má směřovat k mladší generaci, konkrétně k dětem, případně vnoučatům.

A to se jedná už o primární prevenci. Prostě něco udělat už dopředu. Jinak obecně, pokud tam není žádná rodinná zátěž, což je také důležitá součást veškerého vyšetření a měl by to praktický lékař od všech svých pacientů vědět, jestli je tam tzv. předčasný výskyt kardiovaskulárních onemocnění. Tím se myslí dříve jak v 50 letech.

Cholesterol se zjišťuje z krve. Jak bychom se měli chovat před vyšetřením, aby byly výsledky co nejpřesnější?
To je velmi praktický a důležitý problém. Víme, že není dobré dělat krevní odběry v pondělí po víkendu, protože ve dnech volna většinou více jíme či více pijeme alkohol. Člověk, který přichází na krevní odběr, by neměl tři dny předtím pít alkohol, aby výsledek nebyl zkreslený.

Čtěte také

Měli bychom dodržovat svoji standardní životosprávu, před odběrem si dát jen lehkou večeři a ráno nesnídat, tedy přijít nalačno. A důležité jsou i tekutiny. Určitě by se měl člověk ráno napít, ale neslazených tekutin.

Na jakých hodnotách začíná zvýšený cholesterol a kde je hladina už vysokého cholesterolu?
Opět je to individuální. Jiné hodnoty budeme vnímat u člověka, který už třeba utrpěl infarkt nebo cévní mozkovou příhodu, a jinak mladého a zdravého člověka, který přichází na vyšetření v rámci prevence.

To vše a ještě mnohem víc v magazínu o životním stylu Šarm v sobotu po 18 a neděli po 11 hodině. Na setkání s vámi se těší Lada Klokočníková.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.