Jak se zamyká zámek

27. říjen 2013

„Zámek na zámek“ – to je podtitul nedělního Klubu Rádia Junior a tak jsme se společně vypravili na návštěvu hned dvou zámků.

Nejprve to byl Stekník – zámek, ve kterém mají místo zvonku sirénu. To proto, aby zámecká paní – kastelánka Jana Zajíčková – věděla, že za branou stojí turisté a chtějí si zámek prohlédnout.

Sekačka, se kterou kastelánka jezdí po zámecké zahradě, totiž hrozně vrčí a obyčejný zvonek by nikdo neslyšel. Proto mají na zámku sirénu.

Jak se zamyká zámek, to nám zase prozradil kastelán zámku Hrubý Rohozec – Jiří Holub.

Dozvěděli jsme se také, jaké zvuky mohou návštěvníci Hrubého Rohozce slyšet. Dokonce nám kastelán zahrál na varhany, andělské zvonky a pustil i starodávný gramofon.

Zámek – to je i zabezpečovací zařízení. Na zámek zamykáme byt, dům, kolo nebo třeba skříňku ve škole. Jenže, zlodějům se někdy podaří takový zámek odemknout.

Co je to šperhák, párák nebo hasák, to se dozvíte, když navštívíte Muzeum policie, anebo když si poslechnete naše vysílání Klubu Rádia Junior s podtitulem „Zámek na zámek“.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.