Karlínská restaurace Mlsná kavka pomáhá lidem v nouzi, připravuje pro ně svačinové balíčky

9. březen 2021

Některé restaurace v této době fungují stále jen přes výdejní okénko, jiné jsou zavřené úplně. Tréninková kavárna Mlsná kavka v pražském Karlíně v posledních dnech kuchyň naopak otevřela, aby lidem bez domova připravila svačinové balíčky. První stovku baget dostali lidé 9. března. Při výrobě prvních takzvaných mlsných balíčků byla i naše reportérka Kristýna Nevanová.

Mlsná kavka připravuje 100 kusů francouzských baget a banánových flapjacků. Do budoucna plánuje rozšíření třeba o hamburgery. Na výrobu svačinových balíčků uspořádala na konci února veřejnou sbírku. Za tu dobu lidé přispěli přes 40 tisíc korun. „Teď máme vybráno na osm týdnů spolupráce, protože vaříme jednou týdně,“ přiblížila provozní restaurace Světlana Sokačová. S přípravou balíčků pomáhají lidé s duševním onemocněním, které Mlsná kavka zaměstnává, a pomáhá jim tak vrátit se do běžného života.

S předáváním balíčků pomáhá Armáda spásy

Za lidmi bez přístřeší vyráží do pražských ulic s mlsnými balíčky terénní pracovníci Armády spásy. „Od deseti hodin stojíme na Kobylisích, tam vydáme materiální pomoc, základní ošetření, respirátory, rukavice, dezinfekci. A tam budeme vydávat první část baget. Potom jedeme pod Libeňský most, kde ta služba pokračuje dál. Jezdíme také na Jižní Město. Na každé místo chodí v průměru kolem 30 lidí,“ upřesňuje pomoc lidem bez domova vedoucí terénních pracovníků Arnošt.

autoři: Kristýna Vašíčková , ech
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.