Karlův most někdo opět posprejoval. Graffiti jsou na stěnách i podstavci sochy

9. červenec 2021

Neznámý vandal posprejoval část Karlova mostu. Nápisy jako například „hate you“, „love“ nebo „sorry“ jsou nastříkány nesmyvatelnou modrou barvou.

Modré nápisy v angličtině jsou na pravé straně zábradlí směrem k Pražskému hradu asi od poloviny mostu. Případem se zabývá pražská policie. Její mluvčí Richard Hrdina Radiožurnálu řekl, že nyní vyšetřovatelé prověřují záznamy z kamer.

Na podstavci sochy je nyní napsáno sorry, tedy v překladu promiň

Karlův most byl posprejován předloni i loni. Jeden z pilířů v červenci 2019 pomaloval německý turista se svým bratrem. Oba dostali roční podmínku, stotisícový peněžitý trest a vyhoštění na pět let.

Nápis tehdy záhy a zdarma odstranil Miroslav Černý. Popsal, že ho odstranil během asi dvou hodin vysokotlakým proudem páry. Laboratorní výsledky ukázaly, že zdivo mostu nebylo nečekanou akcí poškozeno. Učinil tak namísto památkářů, kteří chtěli nápis likvidovat měsíc a podle smlouvy měli dostat 40 tisíc korun.

Další graffiti se na mostě objevilo loni v březnu. Jeho součástí byly názvy polského, ruského a českého města „Kraków + Moscow = Prague“.

Karlův most je terčem vandalů dlouhodobě. V září 2017 osmačtyřicetiletý cizinec popsal fixem sochu svatého Františka. Soud mu ještě tentýž měsíc uložil trestním příkazem půlroční podmínku, tříleté vyhoštění a povinnost nahradit způsobenou škodu 15 tisíc korun.

Cílem vandalů jsou i další památky

Policie v uplynulých letech řešila několik dalších případů, kdy cizinci poničili pražské památky. Například v roce 2014 si tři zahraniční návštěvníci vybrali za cíl Národní divadlo. Nejdříve na něm dvojice mladých Francouzů vytvořila černým sprejem několik obrazců, později japonský turista posprejoval stěnu budovy divadla v podchodu v Divadelní ulici.

Čtěte také

Praha začátkem července spustila projekt Bez Graffiti, který se má zaměřit na odstraňování maleb a nápisů z městských staveb. Lidé mohou místa nahlašovat prostřednictvím mobilní aplikace. Na projekt bylo vyčleněno asi 1,5 milionu korun, magistrát ho chce vyhodnotit letos v září.

autoři: ako , dto | zdroje: iROZHLAS.cz , ČTK
Spustit audio