Kauza Opencard pokračuje. Policie obvinila pražské radní

26. březen 2013

Detektivové prohledávají kvůli kartám Opencard pražský magistrát. Policie podezírá z porušení povinnosti při správě cizího majetku téměř kompletní vedení hlavního města. Magistrát podle ní nevypsal otevřené výběrové řízení, ale zadal zakázku přímo firmě Haguess.

Detektivové rozdali obvinění deseti radním přímo na dnešním zasedání. Českému rozhlasu to potvrdila mluvčí radních TOP 09 Iva Vojtková.

„Od dnešních ranních hodin provádíme na Magistrátu hlavního města Prahy úkony trestního řízení, které je na našem útvaru vedeno už zhruba od konce října loňského roku v souvislosti s Opencard. Vzhledem k tomu, že tyto úkony probíhají, se náš útvar k celé věci v současné době nebude blíže vyjadřovat,“ přiblížil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Tomáš Hanták.

„Věc dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze, které je v této chvíli jediné oprávněno poskytnout k probíhajícím úkonům bližší informace,“ dodal s tím, že elitní detektivové teď zajišťují v budově magistrátu důkazy.

Policii zajímá konkrétně zakázka na údržbu a odstraňování vad v projektu Opencard. Smlouvu na dva roky za 57 milionů korun bez DPH schválili radní loni v dubnu. Magistrát firmu Haguess vybral v jednacím řízení bez uveřejnění, oslovil tedy pouze ji.

Radní Eva Vorlíčková z TOP 09 se ale brání, že jinak nebylo možné prodloužit platnost pro asi 300 tisíc karet a že město kvůli špatným smlouvám z minulosti nemohlo jednat s nikým jiným než právě s firmou Haguess. Ta je totiž výhradním držitelem licencí, a nikdo jiný tak do softwaru zasahovat nemůže.

Podle radních je na vině předchozí vedení města

Radní zodpovědná za projekt dodává, že se oproti původním požadavkům firmy podařilo snížit cenu o osm a půl milionu korun. Smlouvu se společností Haguess uzavřelo v roce 2006 ještě předchozí vedení radnice.

„Vysvětlení radních se zdá být logické, ale otázka je, co udělalo nové vedení hlavního města Prahy pro to, aby právě ty staré chyby napravili a byl odhalen jejich viník, který by měl být také potrestán? Já se domnívám, že toho moc není. Stále dokola slyšíme – my chyby neděláme, to oni, to dělali před námi,“ myslí si bývalý policista Zdeněk Ondráček, který vedl vyšetřování kauzy Opencard.

Upozornil, že ten, kdo je obviněn, ještě nemusí být uznán vinným. Ohledně pochybení bývalého vedení je ale každopádně velmi skeptický.

Magistrát hlavního města Praha

„Domnívám se, že už není dostatek informací a důkazů pro to, aby se podařilo předchozí vedení radnice obvinit. Zatím, co víme, byli obviněni řadoví pracovníci z IT a jiných odborů, ale politici, kteří rozhodovali, bohužel obviněni nebyli a domnívám se, že už ani nebudou,“ dodal Ondráček.

Původní servisní smlouva s firmou Haguess činila za čtyři roky zhruba 18 milionů korun. Právě navýšení ceny oproti předchozí smlouvě je podle Ondráčka zásadním problémem.

„Každý cenový nárůst zakázky je podezřelý. Samozřejmě to může být důsledkem monopolu, který firma Haguess má, ale také záměrným předražením zakázky, protože objem lze jen těžko objektivně porovnat s jinými nabídkami, když ani nebyla vyhlášena veřejná soutěž,“ vysvětlil bývalý policista.

Vedení TOP 09 radu hájí

Obvinění si vyslechl pražský primátor Bohuslav Svoboda, jeho čtyři náměstkové a pět radních. Obviněna nebyla jen zastupitelka Aleksandra Udženija z ODS, protože se na tehdejším rozhodnutí rady nepodílela. Primátor teď chce podat na postup policie stížnost.

Čtěte také

Šéf Asociace krajů Michal Hašek z ČSSD vyzval primátora Bohuslava Svobodu k rezignaci. Strana TOP 09 se naopak rady a zejména svých radních zastává. Obvinění označuje za nepochopitelnou kriminalizaci politického rozhodování.

„Předsednictvo TOP 09 garantuje bezúhonnost svých členů v Radě hlavního města Prahy a podporuje radu jako celek. V žádném případě nedoporučujeme členům rady odstupovat a předat rozhodování o Praze starým osvědčeným kádrům,“ uvedla poslankyně Helena Langšádlová.

Za dobu své existence vyvolal projekt Opencard celou řadu podezření, zejména kvůli neprůhlednému přidělování zakázek. Projekt čipové karty ovšem čelí kritice i ze strany ochránců soukromí.

Už v říjnu loňského roku bylo na návrh protikorupční policie obžalováno pět bývalých pracovníků pražského magistrátu z toho, že uzavřeli pro město nevýhodné smlouvy. Údajně zvýhodnili jednu firmu předražených v zakázkách, a připravili tak Prahu o 70 milionů korun.

Státní zastupitelství tehdy upozorňovalo, že trestní řízení kolem kauzy Opencard nadále pokračuje a počet obžalovaných tedy nemusí být definitivní.

Za karty Opencard už město zaplatilo celkem jednu a čtvrt miliardy korun. Vedení města tvrdí, že projekt se musí od základu změnit. V jiném, právě probíhajícím tendru, chce magistrát koupit za 49 milionů nové a prý bezpečnější karty.

Téměř dvě třetiny lidí považují pražský projekt čipové karty opencard za nedůvěryhodný
autoři: jze , jac , ves , psp , Kristina Winklerová
Spustit audio