Kniha Zánik pražského ghetta líčí zásadní proměnu města na konci 19. století

11. listopad 2019

Kniha Zánik pražského ghetta přináší novelu spisovatele Josefa Veselého. Jde o strhující líčení událostí kolem asanace nejstaršího židovského ghetta ve střední Evropě.

Kniha nabízí skvělé popisy zániku ghetta a jeho leckdy podivných postav. Příběh vyšel poprvé v roce 1917.  Josef Veselý vykresluje dnes již neexistující domy a ulice. V jeho líčení se střídají obrazy plné vášní, alkoholu a prostituce. Vše vrcholí brutální a bezohlednou asanací starého židovského města vylíčenou očima zdejších obyvatel. Druhý text, Krvavé historky z ghetta aneb Nezapomenutelný večer doktora Preiningera, současného autora Dana Hrubého, seznamuje čtenáře s poměry, jaké v ghettu panovaly, i debatou, jež se kolem asanace vedla. To vše autor provází líčením skutečných zločinů, často krutých a krvavých, občas také bizarních, jimž se ve zdejším prostředí tolik dařilo.

„Já jsem si dovolil napsat vlastně druhou část té knihy, která příběh velké dokumentární hodnoty zasazuje do kontextu. Shrnuje argumenty a veškerou debatu, která se před asanací vedla a popisuje její konkrétní průběh,“ vysvětluje současný autor a také vydavatel knihy Dan Hrubý.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.