Letní scéna Vyšehrad nabídne ochutnávku z Horáčkova Českého kalendáře

10. srpen 2013

Zhudebněné villonské balady Michala Horáčka dnes zazní na Letní scéně Vyšehrad v Praze. Na sbírce Český kalendář pracuje textař a básník pět let. Vzniklé básně nabídl na internetu ke zhudebnění a nakonec vybíral z děl více než tisícovky autorů povětšinou úplně neznámých.

„Český kalendář vzniká už skoro pět let a pořád je na něm co dělat. Právě vrcholí práce ve studiu. Přicházejí poslední zpěváci. Mysleli jsme si, že poslední zpěváci budou před rokem, ale oni pořád přibývají,“ říká autor básní Michal Horáček.

Album by mělo vyjít v říjnu jako dvojcédéčko, které shrne 35 zhudebněných balad.

Michal Horáček zhudebněné básně testuje na publiku průběžně a postupně, jak se písničky pod jeho rukama rodí.

„Jezdíme pořad, který se jmenuje Mezi námi, po různých českých městech. Vždycky jsem chtěl zajet do těch malých, které jsme třeba nenavštívil, a myslím samozřejmě moravská a slezská města,“ vysvětluje Michal Horáček, na kom své zhudebněné básně testuje.

Letní scéna Vyšehrad tak v sobotu od 20 hodin nabídne Horáčkovy zhudebněné texty pražskému publiku. Michal Horáček se ujme nejen role moderátora, ale nabídne i autorský přednes vybraných balad.

„Pokusím se uvádět nějaké svoje básně, sem tam i recitovat, ale hlavně to bude hudební produkce, kde bude i kapela a budou tři zpěváci, šansoniéři: Lenka Nová, František Segrado a Ondřej Ruml, a tam chceme předvést těm, které to zajímá, v jakém stavu Český kalendář právě je,“ dodává Michal Horáček.

Moderátor i lektor

Během večera Michal Horáček bude návštěvníkům nejen průvodcem, ale i osvětovým lektorem.

„Co to je, ta villonská balada, které se věnuji, co mě k tomu vedlo, jaká je česká tradice té balady, co znamená to zhudebňovat, jak hledáme interprety, jak hledáme nápady. Zkrátka pozvat posluchače a návštěvníky do tvůrčího procesu takovou přátelskou rozmluvou,“ láká Michal Horáček.

Večer tak bude unikátní šancí slyšet autora i ukázky jeho díla v okamžiku, kdy je ve studiu projekt zhudebněného Českého kalendáře stále ještě ve fázi tvůrčího procesu.

<iframe width="640" height="360" src="//www.youtube.com/embed/9-ZqcV9cqds" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
autoři: jib , Marína Dvořáková
Spustit audio