Letošní sezóna medu je nejhorší za posledních 50 let, musíme zdražit o 15 až 20 procent, stěžují si čeští včelaři

2. říjen 2020

Medu je letos nedostatek. Někteří včelaři mluví o nejhorší sezóně za poslední půlstoletí. Za malé snůšky medu může hlavně počasí. Kvůli chladnému a deštivému jaru totiž včely nemohly létat a chyběla jim potrava. Na vině je ale taky kůrovcová kalamita a nemoci, které na některých místech republiky včelstva likvidují.

Včelařem byl jeho otec i dědeček. Josef Bureš z Miškovic na Kolínsku teď v rodinné tradici pokračuje. Vyrábí hlavně pastovaný med. Letošní rok byl ale podle něj podprůměrný. Některé druhy medu tak do nabídky nemohl ani zařadit.

„V našem regionu to nebyla úplně tragédie, ale co se přátelíme s různými jinými organizacemi a včelaři, tak některý včelaři jsou na tom opravdu bídně. Co včelař může nabídnout zákazníkovi, jsou medy květové, což jsou v podstatě ty první medy. Je to snůška nějakých jabloní, trnek, švestek. Jednodruhový med sehnat je unikum,“ říká.

Stejně tak bude chybět lesní - tedy medovicový med. Poptávka je totiž podle Josefa Bureše mnohem větší než loni. S příchodem podzimu se ještě zvětšuje.

„Ty lidi na to víc a víc slyšej a ten med berou. Kdo má nějakého včelaře a nemá med, tak se obrací na někoho jiného, kde najde, a kdybych to tak shrnul, tak ta poptávka je opravdu tak o 30 procent větší. V tuhle chvíli mám obavy, aby mi vydržely do Vánoc.“

Můžou za to i nemoci

Nejen chladné počasí, ale i nemoci jsou důvodem menší výtoče medu. V některých regionech chovatelé bojují s včelím morem. Ještě větším problém jsou ale právě roztoči a infekční onemocnění varroázou, které včely decimuje.

„Po zazimování včelstev v loňském roce docházelo k úhynům včelstev na varroázu. Uvádí se, že došlo ke snížení stavu včelstev o 20 %, což je asi 130 tisíc včelstev a letos je situace obdobná,“ říká předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová.

Podle průzkumu Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci poslední zimu nepřežila zhruba pětina včelstev v Česku, což je nejvíc od roku 2013. Kvůli nedostatku medu a zároveň větší poptávce roste i cena. Zákazníci si tak za kilovou sklenici medu letos připlatí. „Letošní včelařská je nejen horší než loni, ale pamětníci hovoří o nejhorší sezóně za posledních 50 let. Podle informací, které mám, jsou na tom špatně i na Slovensku a i v dalších okolních zemích.  Ke zdražení podle mého dojde, předpokládám o 10 až 30 korun za kilogram medu,“ dodává Jarmila Machová.

Někteří včelaři ale zdražují ještě výrazněji. To je i případ Jiřího Mohelníka z Valašského Meziříčí. „Po několika letech, kdy jsem cenu medu neměnil, jsem letos zdražil, a to o 15 až 20 procent. Letošní sezóna opravdu patřila mezi ty nejhorší. Nejméně asi bylo medu medovicového. Zákazníci si tedy budou muset zvyknout, že tento med bude vzácnější a tím pádem i dražší.“

Sklenice květového medu tak letos vyjde v průměru na 170 korun, ceny lesního medu se šplhají až k 250 korunám. Spotřeba medu přitom v Česku roste. Za posledních deset let na dvojnásobek. Každý tak podle Českého statistického úřadu sní ročně v průměru jeden kilogram medu.

autoři: Zuzana Švejdová , jp
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko