Na co zajít do kina? Pražský Edison Filmhub láká každý týden na jednu premiéru

9. červen 2021

Za dodržování přísných hygienických podmínek se po dlouhých měsících lockdownu otevírají kulturní zařízení včetně kin. Programovou nabídku jednoho z nich – kina Edison Filmhub, které je v srdci Prahy, představil kreativní ředitel společnosti Film Europe Dominik Hronec.

Pražské kino Edison Filmhub v Jeruzalémské ulici na Novém Městě připravilo pro filmové fanoušky na každý týden premiéru jednoho filmu. „Za normálních okolností by to byla nanejvýš jedna premiéra za dva týdny. Ale poslední rok nám stály filmy, tak teď máme v podstatě každý týden premiéru nějakého filmu,“ říká kreativní ředitel Film Europe Dominik Hronec.

Diváci mohou v nadcházejících dnech zhlédnout například snímek Greta, Chlast, Země nomádů nebo Bratři Lumiérové. Vedle toho mohou využít i online filmů v rámci platformy Edisonline, která má v databázi zhruba 400 snímků.

Výběr filmů z festivalu v Cannes

Edison Filmhub už se nyní připravuje na podzimní sezonu, ve které představí výběr filmů z festivalu v Cannes. Tam bude patřit například snímek Kirilla Serebbrennikova s názvem Petrovova chřipka (Petrov's Flu) z domácího vězení postsovětského Ruska. „Podle všeho je to taková dost divoká jízda kreslíře komiksových knížek, který má chřipku – což možná dost vystihuje naši dobu,“ říká k filmu Hronec.

Diváci budou moci zhlédnout také film Nitram od australského režiséra Justina Kurzela. „Je to skutečný příběh o v podstatě mladém australském muži 90. let, který byl outsiderem. Měl vztah se starší ženou, která potom zemřela. A pak se rozhodl zmasakrovat své okolí, takže obrovská tragédie,“ popisuje Hronec. Výběr doplní třeba snímek o vztazích The Story of My Wife od Ildikó Enyedi.

autoři: Václav Müller , ech
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.