Na internetu se objevil e-shop, který prodává neplatné elektronické dálniční známky

26. červenec 2021

Řidiči by si měli dávat pozor, kde kupují české elektronické dálniční známky. Na internetu se totiž objevil e-shop na adrese vignette-tschechien.de, který prodává neplatné kupóny. Upozornil na to správce oficiálního systému společnost Cendis.

Správce elektronického systému už řeší celou situaci s právníky. „Požádáme i o součinnost rakouskou respektive holandskou policii, kde jsou ty dané webové stránky registrované,“ říká mluvčí Martin Opatrný.

Známka z těchto internetových stránek je neplatná a řidiči, kteří si ji na tomto podvodném e-shopu zakoupí, hrozí na místě od policie až pětitisícová pokuta. Ve správním řízení se může částka vyšplhat až na dvacet tisíc korun.

Čtěte také

Stejnou pokutu můžou dostat i řidiči, kteří si na zpoplatněné dálnici koupí e-známku až v případě, když uvidí hlídku policie. „Je jednoduché porovnat čas kontroly s časem uhrazení, a pokud tyto časy nesouhlasí, tak je evidentní, že řidič užil komunikaci bez řádného uhrazení,“ říká Michal Hodboď z policejního prezidia.

Hlídky totiž mají k dispozici speciální tablety, které jsou napojené přímo na mýtné brány. Policista pak podle barvy pozná, jestli má auto uhrazenou dálniční známku či nikoliv, popisoval už dříve pro Český rozhlas Pavel Kříž, zástupce vedoucího dálničního oddělení z Královéhradecka: „Zelená barva nám ukazuje, že vozidlo je v pořádku, a červená nám ukazuje, že nemá vůbec uhrazený poplatek nebo vozidlo může být v pátrání či registrační značka může být odcizena.“

Neoprávněné manipulační poplatky

Nejde o jediný případ s nekalými praktikami s prodejem českých e-známek. Martin Opatrný z Cendisu varuje i před prodejci, kteří si neoprávněně účtují za prodej manipulační poplatky. Často jde o směnárny nebo jiné podniky, nejčastěji pak u hranic. Stát má přitom omezené možnosti takový prodej zastavit. Nejde totiž o nezákonný prodej, ale jen o neetický.

Motoristé by měli elektronické dálniční známky vždy kupovat na oficiálních prodejních místech, což je e-shop edalnice.cz, dále pobočky českých pošt, čerpacích stanic Euro Oil a také samoobslužné kiosky u hranic.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka