Na palubě letadel ČSA se vyplatí nakupovat za eura. Aerolinky používají dvanáct let starý kurz

6. listopad 2017

Na palubách letadel ČSA platí dvanáct let starý kurz eura. Nakupovat tam za koruny je tak nevýhodné. Cestující, kteří zaplatí eury, můžou ušetřit až stovky korun.

České aerolinie uvádějí cenu v eurech. Tu posléze přepočítávají v poměru třicet korun za euro. I ve směnárnách je ovšem možné koupit euro pod 26 korun.

Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy byl na mezibankovním trhu kurz třicet korun za euro naposledy v červenci 2005. Mezi přepočtem ČSA a běžným kurzem je tak v současnosti rozdíl přes čtyři koruny. „Zákazník si na palubě může vybrat, zda naši službu využije – čímž cenu akceptuje – v jaké měně bude platit a zda zaplatí hotově nebo platební kartou,“ řekl deníku E15, který na nesrovnalost upozornil, mluvčí ČSA Daniel Šabík.

Podle Šabíka se navíc zaokrouhluje na celé částky, aby urychlili prodej. Aerolinky prý na začátek roku připravují několik novinek. Součástí bude taky katalog palubního prodeje s novým ceníkem. V něm bude zohledněn aktuální kurz české koruny vůči euru. Zaokrouhlování cen ale zůstane.

autor: val
Spustit audio