Nemocnice v Motole otevírá nejmodernější dětský pavilon

24. červen 2011

Pobyt malých pacientů v pražské motolské nemocnici bude daleko příjemnější než dříve. Dneškem totiž oficiálně končí tříletá oprava jedné z největších dětských nemocnic na světě. V pokojích už není namačkaných pět lůžek, ale nově maximálně tři.

Celkově tak je sice v opravené dětské části nemocnice 350 postýlek, tedy méně než v minulosti, ale i to má jistou výhodu, vysvětluje ředitel nemocnice Miloslav Ludvík.

„Vycházeli jsme z charty práv hospitalizovaného dítěte a tam je řečeno, že dítě má právo na to, aby s ním byla hospitalizována jeho matka, nebo přesně jeden z rodičů. Pokoje jsou tedy postaveny tak, že u každého dítěte může být hospitalizován celou dobu rodič, a ne na posteli, čili nezabírá místo jinému dítěti. Jsou tam speciální rozkládací křesla, čili přes den vedle něj rodič sedí a v noci tam může spát.“

Nově zde vyrostlo třináct operačních sálů. Vrtulník bude přistávat přímo na střeše a s malým pacientem se výtahy odtud zdravotníci dostanou na sál za necelou minutu. Operační sály a další prostory hlídá bezpečnostní systém, který v Česku zatím není příliš k vidění.

„To není technologie, která by vám snímala fotografii, ale naskenuje vám tvář a udělá z ní jakýsi počítačový model. Čili ta data jsou nezneužitelná. A na základě toho jste teprve vpuštěn do režimových prostor. Původně jsme měli systém čipových karet, ale bohužel je třeba říci, že mezi lidmi je velká nekázeň, ty karty si půjčovali, ztráceli je, nebo se i kradly a nedalo se to uhlídat,“ říká ředitel Ludvík.

Celá stavba zatím stála včetně DPH více než čtyři miliardy korun. Vedení nemocnice původně chtělo opravit i přilehlý lůžkový pavilon. Cena jeho opravy se odhaduje na dalších 650 milionů korun. Na to ale zatím nejsou peníze.

autoři: mta , psp
Spustit audio