Nevěru často způsobují dlouhodobé krize. V párové terapii se snažíme odhalit příčiny, říká psycholog Pavel Rataj
Pavel Rataj je psycholog a párový terapeut, který doprovází partnerské dvojice a manželské páry v procesu zvládání manželských krizí a zátěžových období. „Párový terapeut není žádný mudrc se zlatým pokladem, který vám dá. Je tu od toho, aby pomohl pochopit lidem jejich vztahovost,“ říká v pořadu Alex a host.
V dnešní době často slýcháme, že vztahy nejsou tak trvalé, jako tomu bylo v minulosti. Podle Pavla Rataje to ale není tak úplně pravda. „Já myslím, že jsou trvalé stejně jako před 40 lety. Když se podíváme na dobu před sto lety, tak průměrný věk úmrtí byl 55 let, takže vztahy měly stejnou životnost. Čísla se hodně přeceňují, vztahy se rozpadaly vždycky a rozpadat se budou.“
„Co se týče rozpadů manželství, nechtěl bych z toho dělat drama. Vidím hodně lidí, kteří chtějí problémy řešit a chtějí rozumět svému vztahu. Z mého pohledu vidím, že existuje spousta lidí, kteří neopouští vztahy jen proto, že jim něco nesedí.“
Párová terapie na vzestupu
„Mně už klienti přibývat nemůžou, protože mám plnou kapacitu. Sleduju ale obrovský zájem o párovou terapii. Ne vždy ale lidé rozumí tomu, co to vlastně znamená. Hodně lidí si myslí, že jde o poradenství, přitom žádný dospělý člověk nestojí o radu, a ještě navíc od někoho cizího. Skutečná párová terapie jde hlouběji a asi jen 30 procent párů nakonec do té hloubky jde.“
„Párová terapie začíná tam, kde můžeme nahlédnout aktuální problémy přes filtr minulosti. Klienti často přichází se symptomy a my se potřebujeme dostat pod ně. To není jednoduché, protože tam sedí i ten druhý partner a ten na to má většinou úplně jiný názor.“
Podle známého psychologa se na úspěchu terapie také podílí schopnost terapeuta vytvořit bezpečné prostředí a důvěrný vztah. „To je ten největší kumšt. Když se dělají výzkumy párové terapie, tak se ukazuje, že nerozhoduje, jaké směry zastáváme, ale jak se podaří vytvořit lidský kontakt, který závisí na kontaktu terapeuta se sebou, na kvalitách, které osobně žije.“
Nevěra ve vztazích
Velkým tématem ve vztazích bývá nevěra. „Mnoho lidí se mě ptá, jestli se dá nevěra nějak zvládnout, vyléčit... A já myslím, že je to hodně nebezpečná otázka. Když řekneme ano, bude dotčených a proviněných hodně lidí, kterým se to nepodařilo. A když řekneme ne, spousta lidí to vzdá.“
„Je třeba si uvědomit, že pod mnoha nevěrami je ukrytá určitá nezralost nebo dlouhodobá krize. Spousta krizí vzniká z toho, že se snažíme být dobří a jdeme daleko za svoje hranice. Znám ty, kteří to zvládli, i ty, kteří to nezvládli. Je málo takových hlubokých ran, které pár utrží, jako je nevěra. Je třeba propracovat, co k ní vedlo. A to trvá klidně i několik měsíců,“ dodává v pořadu Alex a host.
Jak se dívá na polyamorické vztahy? Mohou fungovat? Pozná dopředu, že je vztah odsouzen k zániku? V čem spočívá umění párového terapeuta? A co když sám párový terapeut potřebuje pomoc? Poslechněte si v záznamu pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka