Noční proud plný kouzel

5. září 2012

V čase mezi 23. hodinou a půlnocí uvítal Miloš Skalka ve svém středečním Nočním proudu dalšího studiového hosta. Pozvání k nočnímu proudění tentokrát přijal iluzionista a nepochybně nejznámější český kouzelník současnosti - Pavel Kožíšek. A protože se host věnuje kouzlům a čarování a desky nenatáčí, do studia si přinesl hudbu, kterou rád poslouchá, nebo která zní v jeho představeních pro děti i dospělé.

Rodák z Hořic v Podkrkonoší (narozen 17. září 1970) se o kouzlení začal zajímat již na základní škole a v roce 1986 začal veřejně vystupovat. O rok později se poprvé zúčastnil krajského kola soutěže iluzionistů a skončil na čtvrtém místě. Na základě tohoto vystoupení byl v roce 1988 přijat do Českého magického svazu, který v následujících letech úspěšně reprezentoval na několika mezinárodních festivalech v Polsku, Maďarsku, Itálii, Rakousku, Německu a Belgii. Na mezinárodním festivalu iluzionistů v Brně získal už v sedmnácti letech 1. místo a cenu Grand Prix.

Po maturitě v roce 1989 začal Pavel Kožíšek studovat na filozofické fakultě Univerzity Karlovy, ale nadále pokračoval v dráze kouzelníka. V roce 1991 získal v Praze na Mistrovství republiky 1. místo a následně i první televizní zkušenosti. Již během studií profesionálně vystupoval na mnoha evropských scénách a dlouhodobě pak především v Japonsku. V roce 1994 se stal Mistrem republiky a v roce 1995 vyhrál na světovém festivalu v japonské Shizuoce cenu za zábavnost. V roce 1996 se na tomto festivalu stal Mistrem světa. V tomto roce také dokončil vysokoškolská studia a v roce 1997 získal jako první představitel zábavného umění v České republice Cenu Českého literárního fondu.

V roce 1999 vyhrál Pavel Kožíšek se svým projektem konkurz na realizaci prvního Divadla magie v Japonsku, kde pak vystupoval až do března 2000. Na podzim téhož roku založil svůj vlastní soubor, se kterým připravil první samostatnou show. V roce 2000 obdržel od Českého magického svazu diplom za zásluhy o rozvoj magického umění a za reprezentaci magie. V roce 2001 byl zařazen do prestižní publikace osobností České republiky Kdo je kdo, v roce 2002 se stal jako jeden z nejmladších kouzelníků v historii předsedou odborné poroty na mezinárodním iluzionistickém festivalu. Ve stejném roce natočil s režisérem Jurajem Herzem televizní seriál Černí baroni, kde ztvárnil roli kouzelníka Pavla.

V roce 2003 obhájil rigorózní práci na téma Magie a sociokulturní manipulace a na své alma mater získal doktorský titul. V témže roce se mu narodil syn Matyáš. Na podzim roku 2003 uskutečnil v Líbeznici u Prahy svůj vysněný projekt prvního Divadla kouzel - Magic Hall v České republice. V roce 2004 připravil pro tuto originální scénu strhující show Magická esa, kde nejlepší světová kouzla předvádí spolu s předními českými modelkami. Od roku 2004 je rovněž prezidentem mezinárodního festivalu v moderní magii Velká cena Divadla kouzel. V současnosti má na kontě přes stovku televizních vystoupení doma i v zahraničí a v českém showbyznysu patří mezi „nejprodávanější“ umělce.

autor: Miloš Skalka
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.