O Nemocnici Na Homolce se zajímá antimonopolní úřad

15. červenec 2011

Antimonopolní úřad zahájil správní řízení s Nemocnicí Na Homolce kvůli výběru externích právníků v roce 2009 bez výběrového řízení. Za rok jim nemocnice zaplatila více než 10 milionů korun. To je pětkrát víc, než je hranice pro vypsání tendrů.

O pražskou Nemocnici Na Homolce se zajímají kontroloři z antimonopolního úřadu. Zahájili s ní správní řízení za to, že toto elitní zdravotnické zařízení před dvěma roky vybralo externí právní kancelář bez výběrového řízení. To se musí vypisovat při zakázkách nad dva miliony korun. Nemocnice přitom kanceláři jen za pouhý rok zaplatila víc než pětinásobek.

Správní řízení s nemocnicí zahájil úřad poté, co se na něj obrátila protikorupční organizace Transparency International. Právní kancelář Šachta & Partners začala pro nemocnici pracovat v dubnu roku 2009. Jen do konce roku ji zdravotnické zařízení zaplatilo více než deset milionů korun.

Nemocnice i právní kancelář se shodně hájí, že v době výběru právníků nešlo přesně určit, kolik právních rad bude potřeba. To se mělo ukázat až následně v době plnění zakázky, uvedl v písemném vyjádření ředitel nemocnice Vladimír Dbalý:

„Skutečnost, že věc bude přezkoumána ÚOHS, nemocnice s ohledem na specifičnost tohoto případu vítá. Poskytnutí kvalitních právních služeb významně prospělo stavu vnitřních i vnějších právních vztahů nemocnice, přičemž výsledky jsou nyní jasně patrné. Jiný postup by znamenal vážné riziko vzniku škody na straně nemocnice.“

57 versus 1800 hodin

Transparency International ale upozorňuje, že ze smluv vyplývá něco jiného. A to, že už v době uzavírání smlouvy se počítalo s paušálem 1,8 milionu korun bez DPH a dalšími 3500 korun za hodinu.

Do dvou milionů nutných pro vypsání tendru tak zbývalo pouhých 57 hodin nad paušál. Nakonec nemocnici advokáti fakturovali hodin 1800.

„Už v době uzavírání smlouvy muselo být Nemocnici Na Homolce zřejmé, že ta stanovená hodnota překročí tu částku dva miliony korun," upozornila právnička této protikorupční organizace Radka Pavlišová.

autor: psp
Spustit audio