Okrašlovací spolek Ládví Dědinova zahrádka pečuje o krásnou přírodu na okraji Prahy
Výchova a geny často člověka nasměrují tam, kde pokračuje ve šlépějích svých předků. Své o tom ví Petr Zahrádka. Jako potomek majitelů dnes již zaniklé usedlosti Stírka v pražské Libni, ví, že pečovat nejen o své pozemky, je hlavní zásada správných sedláků. Jako zakladatel Okrašlovacího spolku Ládví Dědinova zahrádka dnes zvelebuje rozlehlou oblast krásné přírody samotného okraje Prahy.
Okrašlovací spolek Ládví Dědinova zahrádka byl oficiálně založen v září tohoto roku. Přesto tato skupina místních srdcařů oblast pražského Ládví už několik let ve svém volném čase zvelebuje.
Pořádají veřejné úklidy Ďáblického háje, založili úspěšný projekt „Pytlomat“, kdy kolem lesních cest pravidelně doplňují a vyváží pytle na odpadky, bojují proti vandalismu, obnovují tradice, pro maminky s kočárky připravují projekt lávky nad rušnou komunikací a mimo jiné plánují také rozsáhlý unikátní projekt městské komunitní zahrádky i s chovem slepic. V říjnu tento sympatický okrašlovací spolek v oblasti vysadil už pátý strom.
Obnovení tradice jako jeden z hlavních úkolů
Jeřáb oskeruše stával v místě začátku Ďáblického háje u vozovny Kobylisy už kdysi dávno. Je to krásný strom, který se dožívá až 500 let a nápad vrátit ho na původní místo vysazení získal veřejnosti širší podporu. Jeho výsadba probíhala až obřadně. Na akci byly pozvány děti z blízké MŠ Jeřabinka a každé dítě svou lopatičkou stromku přidalo připravenou zeminu. Spolu s harmonikářem Jaroslavem Tuzou pak společně stromku zazpívali.
V rámci boje proti vandalismu se Okrašlovací spolek Ládví Dědinova zahrádka snaží pozitivně působit i na mladou generaci a vychovávat děti ke vztahu k přírodě. Právě vandalismus i lidé, kteří zanechávají v přírodě odpadky nebo lesní porost přímo poškozují, nejvíce komplikují péči o okolí, které si Okrašlovací spolek Ládví Dědinova zahrádka stanovil jako své priority. Ostatně právě vzdělávání veřejnosti v oblasti péče o přírodu patří k mnoha činnostem tohoto sympatického spolku.
Odkaz předků, který přetrvává i dnes
Plánů má spolek opravdu hodně. Ostatně pokud přečtete oficiální znění jeho projektu: „účelem spolku je zachování a další rozvoj Ďáblického háje po stránce ochrany přírody, udržování tradic a historického a kulturního povědomí o této lokalitě a jejím okolí s cílem harmonizovat vztah občanů k tomuto prostoru při zachování jeho funkce lesa.“…
Za několik let, kdy zakládající členové jako dobrovolníci v celé oblasti působí, získali pro své plány mnoho místních srdcařů, kterým okolní příroda není lhostejná a chtějí pomoci. Všichni tuto činnosti dělají ve svém volném čase. Ostatně hlavním hybatelem a zakladatelem spolku, Petr Zahrádka, má péči o okolí doslova v genech. Jako potomek majitelů dnes již zaniklé rozhledné usedlosti Stírka byl vychováván ještě v duchu starých selských tradic.
Kdysi měli majitelé polností vztah k přírodě a všímali si nejen svých pozemků, ale i přírody, která na ně navazuje. A v tomto duchu Petr Zahrádka také pokračuje. Pro něj péče o les nezačíná a nekončí pouhou výsadbou nových stromů. Ví, že les potřebuje celoroční péči, stromy je nutné nejen vysazovat, ale také prořezávat. Svou péči vyžaduje také zvěř, které je nutné zajistit klidný a bezpečný životní prostor. Je rád, že se také dobře rozvíjí spolupráce spolku s Lesy ČR a přestože veškerou činnost provádí ve svém volném čase, největší radost má, když v Ďáblickém lese potká například srnu s mládětem a ví, že svou činností pomohl v Ďáblickém lese udržet krásné místo přírody.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pardubický advokát Jelínek před soudem odmítl, že by si objednal vraždu. Snažil se vyvrátit motiv
-
ONLINE: Ukrajina představila Peklo. Nová ‚dron-střela‘ má mít dolet až 700 kilometrů, tvrdí Kyjev
-
Sejm zbavil Kaczyńského poslanecké imunity. Měl dvakrát udeřit aktivistu do obličeje
-
Vězení pro lidi bez domova nemůže fungovat, míní expert Šimáček. ‚Vytěsníme je,‘ zvažuje senátor Čunek