Pátek ve znamení karnevalu, gastronomie i nahých lyžarů

21. únor 2014

Jak to vypadá, když bohové tančí, zjistíte od 19:30 v Clam-Gallasově paláci ve stejnojmenném představení. To je součástí Festivalu Carnevale Praha, který má být barokně pojatou oslavou masopustu. Diváci uvidí symbolický taneční duel antických božstev Neptuna a Marta.

"Bude v rozšířeném nastudování, ve kterém zazní na jedné straně hudba a tance skladatelů císařského dvora Leopolda I., a na straně druhé to bude Jean-Baptist Lully, který byl dvorním skladatelem krále slunce Ludvíka XIV., krále Francie," popisuje mluvčí akce Zlatuše Josefa Müller.

Festival Gastro Tour pokračuje druhým dnem. Na holešovickém výstavišti naplánovali organizátoři až do neděle program nejen pro profesionály, ale i pro milovníky dobrého jídla. Ochutnat můžete například cukrárenské výrobky nebo některý z mnoha druhů steaků.

"Bude připraveno ústřicové odpoledne, potom tu máme kolem oběda exhibici thajských kuchařů, speciální program mají polévky. Zítra letem světem světovou i domácí gastronomií, je toho zkrátka hodně a myslím si, že každý gurmán si přijde na svoje," zve programový ředitel festivalu Ivan Foral.

Představení Ty, který lyžuješ ostravského souboru Bílé divadlo, má za sebou už více než 180 repríz. Dnes herce čeká další uvedení inscenace, tentokrát ale v pražském divadle La Fabrika od 19:30. Představení si odbylo premiéru už v roce 1997, kdy vzniklo na základě kreseb výtvarníka Martina Velíška. Herci jsou na jevišti úplně nazí a na nohách mají staré lyže.

Logo

"Výtvarný recenzent Karel Císař napsal krásné věty, za kterými si stojíme: „Člověk, který si nasadí lyže a stane se lyžařem, je svým rozhodnutím proměněn. Stává se cizincem, který jde tam, kam jiní bez lyží nemohou. Lyžař je zprvu lyžařem svátečním, na lyžích se člověk vrací sám k sobě. Lyžování je formou sebepoznání." To je taková idea našeho představení," říká ředitel souboru Jan Číhal.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.