Plavecký závod pro vozíčkáře Strahov Cup proběhl už po dvaadvacáté

23. listopad 2013

Před jednadvaceti lety se čtyřnásobný paralympijský vítěz v plavání Martin Kovář spolu se svým trenérem rozhodli uspořádat první ročník Strahov Cupu, tedy závodu pro handicapované plavce. Dnes se plavci sešli v plaveckém bazénu u strahovských kolejí už podvaadvacáté.

Ředitel závodu Jan Nevrkla přivítal v plaveckém bazénu na pražském Strahově přes sto plavců z Česka, Slovenska a jednu maďarskou závodnici. Nápad uspořádat plavecký podnik pro vozíčkáře se zrodil v roce 1992 v hlavě Martina Kováře, dnes čtyřnásobného paralympijského vítěze.

"Začali jsme spolu trénovat a on pak dal dohromady nějakou skupinu přátel, kterou znal z rehabilitačního ústavu a uspořádali jsme první ročník. Na něj pak navazovaly další i když jsme si to v té době nedovedli představit. Z původních patnácti plavců se to rozrostlo na těch 120 dnešních," prozradil ředitel závodu a trenér Martina Kováře Jan Nevrkla, jak Strahov Cup vznikl.

Letošní ročník se pořádal se statutem mistrovství České republiky a nechyběli na něm ani reprezentanti Českého svazu tělesně postižených sportovců, kteří získali na srpnovém mistrovství světa v Montrealu jednu stříbrnou medaili a přidali dalších pět účastí ve finále.

Například Vojtěch Franěk, který má za sebou i paralymiády v Sydney a v Aténách. "K plavání jsem se dostal přes Honzu Nevrklu, který tehdy na Strahově rozjížděl různé plavecké kurzy. Já na něj dostal kontakt a protože plavání mě vždycky bavilo, tak jsem se rozhodl, že to zkusím."

Vojtěch Franěk je na invalidním vozíku od svých 16 let po nešťastném skoku do mělké vody. Na dalších paralympijských hrách v Pekingu a Londýně už ale startovat nemohl.

"Bylo to z důvodu sporu v Českém paralympijském výboru, který mi neumožnil startovat na dalších paralympiádách," vysvětlil stručně Franěk, který spolu s dalšími účastníky 22. ročníku nebude chybět na večerním vyhlášení nejlepších handicapovaných plavců roku.

autoři: ala , grg
Spustit audio