Poznejte svět básníka Poea! Jeho myšlení, osobnost a tvorbu přibližuje výstava ve Veletržním paláci
Pro svou dobu velmi netypický americký básník a prozaik Edgar Allan Poe je uznávaný jako zakladatel hororu a moderní detektivky. Poe vyvolává dodnes živý zájem, jeho povídky a básně stále inspirují nejen literáty, ale i výtvarníky, filmaře a hudebníky.
Hlavní zásluhu na tom jistě nese překladatel jeho díla do francouzštiny básník Charles Baudelaire, který tak Američanovo myšlení zprostředkoval Evropanům. Poevými básněmi a povídkami se inspiroval malíř František Kupka a mnoho dalších. Ze současných umělců je to například malíř a grafik František Štorm.
„Cílem tohoto projektu Národní galerie je demonstrovat úzké vazby, které může mít moderní a současné umění k tvůrci z 19. století. Výstava představí vedle již zmíněných umělců také Krištofa Kinteru, Josefa Bolfa nebo Martina Zeta, stejně jako příslušníky nejmladší generace Jana Vytisku či Marka Škubala,“ doplňuje kurátorka výstavy Veronika Hulíková.
Výstava je ve Veletržním paláci otevřena do 22. listopadu.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://praha.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://praha.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.