Poznejte svět básníka Poea! Jeho myšlení, osobnost a tvorbu přibližuje výstava ve Veletržním paláci

1. červen 2020

Pro svou dobu velmi netypický americký básník a prozaik Edgar Allan Poe je uznávaný jako zakladatel hororu a moderní detektivky. Poe vyvolává dodnes živý zájem, jeho povídky a básně stále inspirují nejen literáty, ale i výtvarníky, filmaře a hudebníky.

Hlavní zásluhu na tom jistě nese překladatel jeho díla do francouzštiny básník Charles Baudelaire, který tak Američanovo myšlení zprostředkoval Evropanům. Poevými básněmi a povídkami se inspiroval malíř František Kupka a mnoho dalších. Ze současných umělců je to například malíř a grafik František Štorm.

Výstava Sen ve snu v Národní galerii Praha

„Cílem tohoto projektu Národní galerie je demonstrovat úzké vazby, které může mít moderní a současné umění k tvůrci z 19. století. Výstava představí vedle již zmíněných umělců také Krištofa Kinteru, Josefa Bolfa nebo Martina Zeta, stejně jako příslušníky nejmladší generace Jana Vytisku či Marka Škubala,“ doplňuje kurátorka výstavy Veronika Hulíková.

Výstava je ve Veletržním paláci otevřena do 22. listopadu.

Výstava Sen ve snu v Národní galerii Praha
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.