Praha má nové zvony pro dva kostely na Starém Městě. Dorazily z Rakouska

7. srpen 2020

Jmenují se Ludmila, Jan, František a Haštal a váží od osmdesáti kilo do jedné tuny. Z rakouského Innsbrucku v pátek ráno do Prahy dorazily čtyři nové zvony. Vyrobili je tam zvonaři pro kostely svatého Haštala a svatého Havla na Starém Městě. V těch zvony chybí už desítky let.

Zvony zhruba v sedm hodin ráno dovedlo nákladní auto před kostel svatého Haštala. Vítala je tam skupinka zvoníků, kteří je pomáhali vykládat. Hlavní práci ale dělalo auto s ramenem.

Na to, až zvony zazvoní ve věžích, si budeme muset chvíli počkat. U svatého Havla by je měli zvoníci poprvé rozeznít letos na podzim, v kostele svatého Haštala to bude příští rok na jaře. Zvoníci je totiž chtějí předtím vystavit v kostele na Haštalském náměstí. Zvony budou viset na dřevěných konstrukcích, a po domluvě si na ně budou moct lidé i zazvonit.

Proč zvony chyběly

U svatého Haštala byly původně zvony tři. Zůstal z nich ale jeden jediný, a to Vavřinec-Florian. Zbylé dva zabavili za první světové války v roce 1916. U svatého Havla chybí zvon jeden, a to od roku 1942. Nahradí ho nový zvon Jan Nepomuk. Výroba všech zvonů stála zhruba jeden a půl milionu korun, lidé se na ně složili ve sbírkách.

autoři: Marie Veselá , jp
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.