Praha vymáhá nájem po firmě Pawlowského. Ta dluh popírá

10. srpen 2011

Zaplatil Praze významný podnikatel v realitách Sebastian Pawlowski miliony na nájmu, nebo nezaplatil? Tuto hamletovskou otázku teď řeší hlavní město, které na svém účtu postrádá peníze za nájem svého domu na Starém Městě. Ten si v roce 2000 pronajala právě společnost tohoto podnikatele. Firma přitom tvrdí, že dluh zaplatila.

Dům v Celetné ulici zvaný U zlatého anděla si firma Sebastiana Pawlowského od hlavního města pronajala v roce 2000. O sedm let později ho nákladně opravila. Dnes tu jeho jiné společnosti provozují mezinárodní hotel nebo obchod napojený na Muchovo muzeum. I když vše funguje, město ale peníze za nájem postrádá, uvádí za pražský magistrát Tereza Krásenská:

„Ten nájemce dlužil k 30. 6. 2011 částku na nájemném 2 550 000 korun. K tomu by se připočítávala smluvní sankce necelých 196 tisíc korun. Podle informací, které jsme pro vás ověřovali, k 8. srpnu 2011 tento dluh nebyl uhrazen, respektive na číslo účtu hlavního města Prahy tyto peníze připsány nebyly.“

Podle smlouvy z roku 2000 dlužná částka odpovídá půlročnímu nájmu. Ten se přitom podle této smlouvy má platit čtvrtletně, vždy přesně uprostřed daného čtvrtletí. Společnost ale ve svém vyjádření pro Radiožurnál, které zaslala prostřednictvím asistentky pana Pawlowského, trvá na tom, že městu zaplatila:

„Společnost Celetná 29 s.r.o. nemá vůči hlavnímu městu Praha žádné závazky nájemného. Samozřejmě nemůžeme vyloučit, že v účetnictví hlavního města Prahy tyto platby dosud nejsou zaúčtovány. Předáváme celou záležitost našemu právnímu zástupci.“

Hlavní město ale trvá na svém. Uhrazení dluhu urgovalo a podle informací Radiožurnálu se dokonce spojilo s bankou, která této společnosti poskytla úvěr na opravu domu v Celetné.

Jednou z možností řešení je podle města i to, že by v případě neuhrazení dluhu banka nájemní vztah převzala.

Podnikání spojené s magistrátem

Podnikání Sebastiana Pawlowského v realitách bylo přitom v minulosti silně spojené s pražskou radnicí. Od města si kromě tohoto domu v Celetné například pronajal a opravil třeba Slovanský dům nebo domy v Panské ulici. Od pražského Dopravního podniku jím z poloviny vlastněná firma odkoupila pozemky nad metrem Národní na stavbu nové budovy.

A vazby fungovaly i opačně. Magistrát před pěti lety přes obrovskou kritiku sestěhoval své úředníky do budovy Škodova paláce, kterou chvíli předtím koupila od ČEZu Pawlowského firma za 850 milionů korun. Magistrát za dvacetiletý nájem zaplatí téměř 5 miliard korun.

I když firmu zřejmě již podnikatel Pawlowski nevlastní, Radiožurnál nedávno informoval, že na této transakci město prodělává zatím minimálně 300 milionů korun. A to nejen proto, že platí vysoký nájem, ale i proto, že není schopné pronajmout domy opuštěné úředníky. Jeden z nich si chtěla pronajmout i další Pawlowského firma, jenže nájem neplatila a tam město smlouvu zrušilo.

autor: psp
Spustit audio