Pražský primátor i radní podají stížnost na policii, která je obvinila v kauze Opencard

26. březen 2013

Pražský primátor Bohuslav Svoboda z ODS nehodlá kvůli kauze Opencard v žádném případě rezignovat. Ke složení funkce ho vyzvali politici ČSSD, šéf asociace krajů Michal Hašek a Karel Březina. Primátor trvá na tom, že za předražený projekt je zodpovědné předchozí vedení magistrátu.

„My se nehájíme. My jsme naprosto přesvědčeni o tom, že jsme se žádného pochybení při správě svěřeného majetku nedopustili. To není žádná obhajoba, to je prostě tvrzení, za kterým stojíme,“ uvedl Svoboda. Na postup policie chce podat stížnost.

Rady a zejména svých radních se zastává také vedení strany TOP 09. Obvinění označuje za nepochopitelnou kriminalizaci politického rozhodování. Zastupitelům proto předsednictvo doporučilo, aby neodstupovali.

Podle sociální demokracie by obvinění pražští radní měli nicméně opustit své posty do doby, než se vše prošetří.

„Nikdo neříká, že ti lidé jsou automaticky vinní, nicméně pokud jsou obvinění, neměli by mít možnost například zasahovat do způsobu vyšetřování tím, že budou činit rozhodnutí, budou mít vliv například na oběh materiálů, na jejich možnou skartaci a podobně. A v tomto si myslím, že by tedy jak primátor Svoboda, tak ostatní radní, kteří byli obviněni, měli okamžitě rezignovat,“ prohlásil předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc, k jehož kritice se připojil i šéf Asociace krajů ČR Michal Hašek.

„Pro mě je nemyslitelné, aby lidé, kteří jsou policií obviněni ze spáchání trestného činu, nadále vykonávali takovéto veřejné funkce. Pan docent Svoboda je navíc stále ještě místopředsedou Asociace krajů České republiky, a já ho rozhodně musím v této chvíli vyzvat, aby na tento post rezignoval,“ uvedl Hašek.

Policie na magistrát doručila obvinění z porušení povinnosti při správě cizího majetku dnes ráno. Nelíbí se jí, že magistrát bez výběrového řízení souhlasil s tím, aby projekt Opencard dál provozovala firma Haguess.

Čtěte také

Obvinění se týká dvou smluv z loňského dubna. Celkem podle nich město zaplatí více než 70 milionů korun. Zodpovědná radní z TOP09 Eva Vorlíčková tvrdí, že schválení těchto servisních smluv s firmou Haguess bylo nevyhnutelné, pokud měla Opencard dále pokračovat.

„Kdybychom tuto smlouvu neuzavřeli, museli bychom se vrátit k papírovým kuponům a investice jedna a čtvrt miliardy by byla vyhozena z okna,“ řekla Vorlíčková. A protože firma Haguess stále vlastní licence, nebylo prý možné vypsat otevřené výběrové řízení, ale město jednalo přímo s touto firmou.

Rada Hlavního města Prahy hodlá vypovědět spolupráci s firmou Haguess, která zajišťuje software projektu OpenCard, potvrdila to ve Dvaceti minutách Radižurnálu pražská radní pro informatiku Eva Vorlíčková.

Eva Vorlíčková, radní za TOP 09

„Já mám velmi jednoduchý plán, snažím se z těch smluvních závazků vyvázat a do měsíce mám připravený tisk do rady, který náš problém vyřeší. My musíme opravdu vysoutěžit v otevřeném výběrovém řízení úplně jiné řešení.“

Spolu s desítkou radních byli dnes obviněni i ředitel odboru informatiky a členové výběrové komise. Z politiků ale obžalovaný nikdo nebyl a podle bývalého vyšetřovatele kauzy Opencard Zdeňka Ondráčka se tak asi ani nestane.

Projekt nové Opencard jen v obrysech

Jeden a čtvrt miliardy je suma, kterou město zaplatilo za Opencard v posledních šesti letech. Město chce smlouvu vypovědět úplně, to prý ale podle právních posudků nejde. Projekt nové Opencard je zatím jen v základních obrysech - v podstatě se město jen shodlo, že na tom bude pracovat.

Protože ale tisícům lidí končila platnost karet, hledalo se provizorní řešení, jak jim karty nechat a hlavně to, aby byly i nadále funkční. Proto se vymyslela dočasná dvouletá smlouva. Na druhou stranu, už dávno mělo město koupit nové karty, ale o tomto tendru za necelých padesát milionů bude jasno nejdříve v květnu.

autoři: jze , has , jac , psp , krw
Spustit audio