Protest vyjádřený zoufalým činem
S dnešním tipem na výlet si s Adrianou Krobovou připomeneme událost, na kterou bychom rozhodně zapomenout neměli. Odehrála se 16. ledna v roce 1969. Právě tento den si Jan Palach vybral pro vyjádření svého protestu proti okupaci Československa a proti politice ústupků vůči Sovětskému svazu. Chtěl probudit národ z beznaděje.
Před svou dobrovolnou smrtí napsal dopis s požadavky a vysvětlením. Jeden exemplář poslal Svazu spisovatelů, jeden studentskému vůdci Luboši Holečkovi, jeden svému kamarádovi Ladislavovi Žižkovi a poslední exemplář si vložil do aktovky, kterou odpoledne 16. ledna položil u kašny před Národním muzeem na Václavském náměstí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Velká Pardubická má poprvé v historii dva vítěze, dělené první místo slaví Sexy Lord a Godfrey
-
Univerzity dnes sexuální obtěžování řeší lépe. Přesto často zažíváme institucionální zradu, říká vědkyně
-
Ekonomka Švihlíková: Z nejhoršího jsme možná venku. Pozitivním vlaštovkám ale brzy dojde dech
-
Myslel jsem si, že jsem prohrál. Ale jsem spokojený, hlásí jeden z vítězů Velké pardubické Myška