Romové v československých legiích v Itálii
Romové v československých legiích v Itálii a jejich smutné osudy, které zasáhly jejich rodiny i v průběhu 2. světové války. Tématem se dva roky zabývá romistka Lada Viková.
Za 1. světové války v řadách rakousko-uherské armády sloužili Romové. Co se ale moc neví, je, že mezi legionáři byla řada Romů. Paní Viková, jak jste zjistila, že i Romové byli legionáři?
„Zjišťovala jsem co nejvíc podrobností o jedné romské rodině z Bořitova, rodině Jakuba Ištvána. Věděla jsem, že uměl psát, proto jsem hledala, jak se tomu naučil. Usoudila jsem, že byl možná voják, proto jsem pátrala ve Vojenském historickém archivu, kde jsem objevila záznam o Adolfu Ištvánovi, který byl romským legionářem v Itálii. Postupně jsem zjišťovala, zda byl jediný nebo jestli jich bylo víc. Objevila jsem, že se tomuto tématu věnoval už profesor Ctibor Nečas, který v knize Špalíček romských miniatur publikoval článek o romských legionářích. Vyčetl jich celkem čtrnáct. Já se o nich snažím získat co nejvíce informací. Podle mě jde o téma, které by bylo dobré poznat více do hloubky.“
Na jaké straně bojovali českoslovenští legionáři?
„Já nejsem vojenský historik, proto bych na tuto otázku nerada odpovídala. Je to složité. Víc jsem zkoumala italské legionáře, kteří pomohli vítězit Itálii nad rakousko-uherskou armádou. Tam se více připojili k té italské armádě, ale nebyli současně italskými vojáky. Byli zkrátka československou legií, tzv. českoslovenští dobrovolci, kteří se snažili celému světu ukázat, že jsou proti rakousko-uherské armádě a že se od ní distancují. Z historického hlediska dnes vidíme, že byli významnou hybnou silou pro vznik Československa.“
„Zatím jsem se věnovala italským legionářům, protože jejich osobní spisy, do kterých jsem měla možnost nahlédnout ve Vojenském historickém archivu, byly nejbohatší. Konkrétně Adolf Ištván byl z Bohusoudova, dále Robert Serinek, který pocházel ze západních Čech od Plzně a narodil se v Čížkově-Oblovice, dále Josef Holomek z Uherského Ostrohu, resp. z jeho předměstí a Štěpán Holomek z Kunovic. A zapomněla jsem na Františka Murku, který byl z Holešova. Těchto pět legionářů bojovalo v italských legiích. Vůbec nevíme, jestli o sobě navzájem věděli. Víme, že většina legionářů, kteří se dožili 2. světové války, skončila v koncentračních táborech.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.