Spolek křesťanské pomoci Brno je pomocnou rukou pro ty, kteří chtějí zpátky do života, říká pastor Matěj Nový
Křesťanský spolek v Brně dlouhá léta vede pastor Matěj Nový. Nejenže pomáhají dětem ve volnočasových aktivitách, svou pomoc zaměřují zejména na obyvatele ubytoven a na ty, kteří nemají střechu nad hlavou. O aktivity spolku se zajímal Jan Berousek.
Nacházíme se v křesťanském sboru po nedělní bohoslužbě. Dorko, jak často sem jezdíš?
„Ve čtvrtek a v neděli.“
Odkud vás sem váš pastor Matěj Nový vozí?
(děti odpovídají)„Z Pohody, z ubytovny, z Cejlu, …“
Co se vám tady nejvíc líbí? Co vám toto setkání mladých křesťanů dává?
„Líbí se nám, že se učíme o Pánu Ježíši. A dozvídáme se nové věci.“
Pořídili jsme i vlastní autobus
Děti už se chystají na cestu domů, pane Nový?
„Ano. Odjíždíme autobusem a vezeme je na ubytovnu do města. Náš sbor je malinko bokem od města, proto je vozíme, aby nemusely jezdit na černo. Koupili jsme vlastní autobus. Dnes máme službu Romům a jejich dětem. Je neděle, po bohoslužbě, tak je vezeme zpátky domů.“
Pane Nový, když jste před lety začínal se Spolkem křesťanské pomoci Brno, tak jste jezdil za bezdomovci přímo do centra. Vozil jste jim jídlo, oblečení, … Od té doby se docela dost změnilo.
„Já jsem to ani nechtěl měnit. Předně jsem přesně nevěděl, co mám dělat, jenom jsem měl na srdci touhu jim pomoci, proto jsem za nimi jezdil ven. Ale bezdomovců přibývalo. Měl jsem po Brně několik míst, a jak už na nich bylo 30, i 40 lidí, už se ostatní bouřili – majitelé nemovitostí, pozemků – volali na nás policii, takže jsme toho museli brzo nechat. Dokonce jsem to dostal i písemně zakázané od vedení města. Protože jsem ale nechtěl nechat ty lidi jenom tak, na ulici - už jsem s nimi byl skoro tři roky - pronajal jsem si na vlastní náklady restauraci a kavárnu, kde platím 29 tisíc měsíčně. Lidem tu zadarmo vařím a oni vědí, že kdykoliv přijdou, mohou se najíst, převléknout, vysprchovat. Mám tu šatník, i ošetřovnu, kde ošetřujeme drobná poranění. Jsou tady jak doma. Děláme to hlavně proto, že několik lidí mezi nimi se hodí ještě stáhnout, nepropadli duchu bezdomovectví natolik, že by už jim nebyla pomoc. Jen nedostanou pomocnou ruku, proto jsme tu my - pomocná ruka pro ty, kteří chtějí zpátky do života. Máme tu i několik ubytovaných, ti jsou zbaveni závislosti na čemkoliv – alkohol, drogy, automaty – zkrátka cokoliv co jim bránilo ve výkonu povolání. Teď už skoro všichni pracují.“
Váš křesťanský sbor má větší vliv na lidi v komunitě Brna. Do sboru k vám chodí celé rodiny Romů, kteří žijí na ubytovnách. Proto jste si pořídili autobus?
„Sloužíme většinou chudým lidem, kteří nemají ani na tu jízdenku. Dále jsme nechtěli, aby se tu poflakovalo větší množství lidí, kteří vyvolávají strach u obyvatel. Takže přijedeme autobusem, oni vystoupí, veškerá služba probíhá uvnitř naší restaurace, po bohoslužbě nebo po službě vycházejí tito lidé ven, nastupují do autobusu a odvážíme je. Proto se lidé nebouří a probíhá to všechno v klidu.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.