Stát prodává rozlehlý komplex ‚diplomatické čtvrti‘ v pražské Troji

14. červen 2011

Stát se zbavuje rozlehlého komplexu budov v pražské Troji, pro který se vžil název Diplomatická čtvrť. Pokud ministerstvo zahraničních věcí najde na domy kupce, půjde o jeden z největších letošních prodejů státního majetku. Stát čeká, že za budovy dostane téměř 400 milionů korun.

Objekty prodává Diplomatický servis, příspěvková organizace ministerstva zahraničních věcí, a to z prostého důvodu. Údržba budov rozkládajících se celkem na dvou hektarech je pro stát finančně neúnosná a neefektivní. A protože o budovu neměly zájem ani ostatní státní instituce, tak je nyní můžou koupit soukromníci. Minimální cena je 395 milionů korun.

Otázkou je, jestli o objekt bude vůbec zájem. Je to v podstatě takový skanzen osmdesátých let minulého století. Všude prázdno, mezi domy velké dlážděné prostory. Na pohled jde o budovy neotřelé. Architekt Jan Bočan umístil mezi ulici Trojskou a Vltavu seskupení obytných domů, které při pohledu z ptačí perspektivy tvoří jakési písmeno X.

Pokud někdo jel do pražské zoo, určitě musel tento komplex bílých krychlí na levé straně zahlédnout. Všechny domy jsou bílé, hodně prosklené a jakoby obemknuté v kleci z bíle natřených železných traverz.

Areál začal stát stavět měsíc před pádem minulého režimu jako součást luxusní čtvrti, ve které si měli byty pronajímat zahraniční diplomaté. A i když stavba skončila až v roce 1993, zdaleka nebylo postaveno všechno, ale vlastně jen první fáze, ve které je jen několik desítek bytů, zázemí, garáže, chodby a spousta dlažby a železa.

Diplomatická čtvrť v pražské Tróji.

Podle cen z roku 1989 vše mělo stát 142 milionů korun, do roku 1994 ale nakonec stát zaplatil za stavbu 370 milionů korun v tehdejších cenách. Připočteme-li k tomu inflaci, tak dnes vlastně stát prodává levněji než předtím zaplatil.

Nejvyšší kontrolní úřad v polovině devadesátých let konečnou sumu za stavbu zkritizoval na dvou hustě popsaných stranách. Stát navíc na provozu tratil rok co rok, takže prodej vypadá jako logický krok.

Nabídky na koupi areálu je nutné podat do 13. července. Ministerstvo přitom počítá s tím, že pokud se nenajde zájemce, který by zaplatil alespoň onu minimální částku 395 milionů korun, objekt neprodá. Pro současné nájemníky se zatím nemá nic změnit. Na nového majitele by přešly i tyto nájemní vztahy.

autoři: psp , eve
Spustit audio