U metra Vltavská vznikla nová venkovní galerie. První výstava ukazuje život na ulici

19. březen 2021

Okolí metra Vltavská nepatří k těm nejpříjemnějším místům Prahy. I proto vznikla spolupráce Dopravního podniku a Galerie hlavního města Prahy. Lokalita se tak začíná stávat inspirativním místem pro umělce. O založení Galerie Vltavská si publicista Václav Müller povídal s kurátorkou projektu Marií Foltýnovou.

Myšlenka oživení okolí metra Vltavská však měla původně jinou podobu, záměrem bylo pokrýt okolní zeď muralem – velkoplošnými malbami. Nakonec se ujal nápad dočasné venkovní galerie. Prvním projektem je výstava Lidé z Vltavské, která ukazuje život na ulici očima pražského fotografa. „Pouliční fotograf Kevin V. Ton tu situaci lidí na ulici velmi dobře zná. Několik let už dokumentuje prostředí Vltavské, Holešovic a Karlína. Ty fotografie jsou výběrem z jeho prací v průběhu posledních asi šesti let.“

Galerie hlavního města Prahy vyhlásila výzvu na návrhy a realizaci dalších výstavních projektů u stanice Vltavská. Vybrala zatím další tři. „Prvním, který by se měl objevit v průběhu dubna, je projekt Básně z dálnice od kurátorky Terezy Novákové a jejích kolegů. Z textových částí billboardů kolem dálnic sestavují básně,“ zve na další výstavu Marie Foltýnová.

autoři: Václav Müller , ech
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?