Umělci vystavují svá díla za výlohami kaváren: Pražská PechaKucha přišla s novým projektem

5. březen 2021

Pražská PechaKucha v novém projektu představuje díla 24 autorek a autorů, kteří v minulosti vystoupili jako mluvčí na PechaKucha Night Prague. Ve výlohách deseti pražských kaváren jsou k vidění práce vybraných malířů, designérů, architektů, ilustrátorů a sochařů. O okolnostech vzniku těchto improvizovaných galerií si publicista Václav Müller povídal s jednou z organizátorek Silvií Luběnovou.

PechaKucha se obvykle konala pětkrát ročně v kině Aero. S příchodem pandemie ji organizátoři přesunuli do online prostoru. „Měli jsme v loňském roce asi třikrát, čtyřikrát PechaKuchu online, což není úplně ono. Tak jsme si říkali, že vyjdeme s PechaKuchou do ulic, takže jsme osadili oslovené kavárny, které mají hezké výlohy a jsou na dobrých místech.“

Umělecká díla za výlohami kaváren jsou doplněna o QR kód. Vedle anotace díla a představení autora nabízí lidem i pohled do minulých ročníků projektu. „Odkazuje do archivu PechaKucha Night Praha, který už čítá na 890 záznamů všech vystoupení, které se od roku 2007 odehrála,“ doplňuje Silvie Luběnová.

autoři: Václav Müller , ech
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.