V centru Prahy začala venkovní výstava o cenzuře a manipulaci. Připravila ji Česká tisková kancelář

15. leden 2021

Fotografie, ze kterých zmizeli někteří z portrétovaných, snímky zachycující přípravu obyvatel na možný válečný útok nebo fotografie, které doboví cenzoři vůbec nedovolili zveřejnit. To vše ukazuje výstava s názvem Nežádoucí okamžiky.

Výstavu, která je přístupná v ulici Na Příkopě, připravila Česká tisková kancelář. O výběru fotografií mluvil s Radkou Markovou, šéfredaktorkou zpravodajství, Václav Müller.

„My jsme dohledávali nejenom fotky, které byly původní, abychom mohli srovnat fotky před zásahem a po zásahu,“ popisuje Radka Marková. „Výstava mapuje manipulaci a i cenzuru, což je také druh manipulace.“

Výstava Nežádoucí okamžiky

Na fotografiích můžete vidět například soukromou fotku Václava Havla těsně po ranní koupeli. „Václav Havel na jaře v roce 1990 umožnil fotografům ČTK nahlédnout do svého soukromí a vznikla v té době velmi populární fotografie, na které je Václav Havel rozcuchaný, drží hrníček, pije ranní kafe. Tehdy ta fotka visela úplně všude, to si vystřihovali lidé, lepily si to pokladní k pokladně, protože to bylo úplně něco jiného, co do té doby lidi neznali.“

Výstava fotografií Nežádoucí okamžiky je přístupná v ulici Na Příkopě do 14. února.

autoři: Václav Müller , jp
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.