V Česku se po 10 letech znovu objevila vzteklina u netopýra

18. září 2015

Po deseti letech čeští veterináři znovu potvrdili nález vztekliny u netopýra. Ve středu toto onemocnění zjistili u zvířete, které našli v pražských Riegerových sadech. Naposledy u nás byla netopýrovi diagnostikována vzteklina v květnu roku 2005.

Nemoc je sice přenosná na člověka, u tohoto typu vztekliny ale velké nebezpečí nehrozí. I přesto by si lidé měli na netopýry, kteří působí dezorientovaně, dávat pozor.

„Tento typ není tak nakažlivý, aby opravdu byl přímým dotykem lehce přenositelný na člověka. Ale přesto apelujeme na základní bezpečnost: nešahat na podezřelého netopýra holýma rukama, používat nějaké ochranné prostředky a nejlépe zavolat záchrannou stanici pro volně žijící živočichy,“ vysvětluje Petra Fišerová z Lesů hlavního města Prahy.

Pokud netopýr vzteklinu chytne, je neschopný letu, nevyhledává úkryt a vydává podivné zvuky. Nakažená samice netopýra byla nalezená ve středu 9. září. Apatické zvíře předala nálezkyně pražské záchranné stanici pro volně žijící živočichy.

„Navzdory okamžité snaze ošetřovatelů netopýrovi pomoci, zvíře nedlouho po příjmu uhynulo," dodává Petra Fišerová.

Pokud by si Pražané všimli nezvykle se chovajícího netopýra, mohou zavolat na nonstop pohotovostní telefonní linku 773 773 771. Ošetřovatelé si následně pro zvíře přijedou.

autoři: tby , Anna Maňourová | zdroj: ČTK
Spustit audio