Virtuální realita dobývá svět divadla, a to v podobě projektu Brejlando. Za netradičním zážitkem můžete zajít do vršovického Vzletu
Virtuální biograf Brejlando je první stálý sál pro umělecký obsah v České republice. Po nasazení virtuálních brýlí čeká na diváka slovy nepopsatelný zážitek. Projekt vznikl spojením kulturního paláce Vzlet, kde je biograf umístěn, a společností Brainz Studios.
Brejlando si v kulturním paláci Vzlet ve Vršovicích mohou zájemci užít každý den kromě pondělí od 17 do 21 hodin. „Návštěvník přijde do Vzletu, vystoupá do nejvyššího poschodí a zde má možnost zakoupit si jednu z her, kterou mu přímo nastavíme do brýlí pro virtuální realitu. A pak si zde může sednout a užít zážitek, který trvá od jedné až do jedné a půl hodiny,“ vysvětluje Štěpán Kleník, spoluzakladatel Brainz Studios a jeden z tvůrců pojektu Brejlando.
Zájemci si mohou vybrat hru z repertoáru sedmi pražských divadel, která se zatím do projektu zapojila: divadla Minor, ABC, Vosto5, Divadla Na Zábradlí, Divadla pod Palmovkou, Divadla na Vinohradech a Divadla v Dlouhé.
Když byla během pandemie divadla zavřená, lidé si mohli nechat Brejlando přivézt kurýrem a virtuální inscenaci si užít u sebe doma. Využít této služby mohou i v současnosti.
Ve světě podle Kleníka podobné projekty již existují, ale žádný ve stejné podobě. „Ony existují formy záznamů divadelních her nebo koncertů, ale záznam znamená, že neměníte nic na stávající dramaturgii a scénáři a pouze tam položíte kameru a zaznamenáváte to, co můžou návštěvníci normálně vidět v divadle nebo na koncertě. Ale my jsme udělali reinscenaci. To znamená, že jsme opravdu upravili scénář, dobu, dialogy, scénu a všechno k tomu, aby vznikl nový zážitek, nový formát. Takže věříme, že jsme první na světě,“ dodává.
Související
-
Projekt Brejlando umožňuje sledovat inscenace pražských divadel skrze brýle pro virtuální realitu
Některé pražské scény nahrály svá vystoupení do brýlí pro virtuální realitu, a díky tomu se dostanou k divákům skoro na dosah ruky.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.