Viry způsobující opary číhají na pokles imunity. Oslabit tělo mohou i diety, říká Kateřina Cajthamlová
Proč se opary vytváří a zase se vrací? „Herpes viry máme v sobě pořád, a jakmile se rozčílíme nebo jsme oslabeni rýmou, potěší se, že můžou vyrazit,“ říká lékařka Irena Kudrnovská.
„Všechny opary vytváří herpesviry, které se dělí na herpes simplex, ten způsobuje jednoduché opary, a na herpes zoster, což je virus, který je současně původcem nejen pásového oparu, ale také planých neštovic. Jednoduchý opar se vám snadno udělá na rtech při rýmě nebo při rozčílení. Začíná to zarudnutím, později se vysypou puchýřky, které bolí. Nikdy je neprotrhávejte, protože pak by se do nich mohla dostat infekce,“ varuje Irena Kudrnovská.
Herpes simplex se může vyskytnout na jakémkoli místě na těle, nejen na rtu. „Můžete ho mít na rameni, na zádech, na břiše, na stehně, kdekoliv. Nelekejte se tedy, nemusí to vždy být hned pásový opar,“ uklidňuje lékařka.
Oportunní viry
„Herpetické viry jsou takzvané oportunní viry, to znamená, že využívají příležitosti oslabení hostitele. Většinou se vyskytují v tom místě, odkud se vysévají dlouhodobě. Tam jsou schované,“ doplňuje Kateřina Cajthamlová.
Oportunní viry využívají toho, že hostitel je na přechodnou dobu nebo dlouhodobě oslabený. „Oni tam číhají pořád. Vylezou, kdy stráž neboli imunitní systém člověka přestane být obezřetný. Imunita prořídne třeba kvůli tomu, že se zrovna věnuje jiné infekci v těle, hojení po nějakém operativním zákroku nebo opravdu stačí i to rozčílení.“
Malý přehled herpes virů
- herpes simplex virus 1. a 2. typu – způsobuje jednoduchý opar
- varicella zoster – způsobuje plané neštovice a pásový opar
- EB virus – napadá játra
- cytomegalovirus – způsobuje virové angíny
Oslabit tělo mohou i diety
Imunitu snižuje také obyčejná nízkosacharidová dieta. „Sacharidy jsou totiž palivo pro naše imunitní buňky,“ vysvětluje Kateřina Cajthamlová.
Imunitu narušuje i nedostatek některých vitaminů. „Je to zejména vitamin D. Všichni v Evropě se pohybujeme hlavně v budovách, takže máme velmi nízké hladiny D vitaminu. Upozorňuji, že déčko je rozpustné v tucích, čili když si někdo dá velmi přísnou nízkotučnou dietu, tak se tento vitamin dobře nevstřebává.“
To se týká i stravy, která obsahují málo bílkovin. „Náchylní na opary proto můžou být vegani,“ konstatuje známá lékařka.
Jak opar léčit
Opar je nakažlivý po celou dobu výskytu, nejvíc ve fázi, když je vidět mokvající vřídek. Viry obecně nemají rády organismy, které mají dostatek D a B vitaminu, zejména B1. „Už ale existují i specifické léky, jsou to acykloviry. Doporučují se však jen pacientům s dlouhodobými potížemi, protože samozřejmě i tato léčba může mít vedlejší účinky.“
Virus je nejvíc zranitelný ve chvíli, kdy se replikuje z buňky a snaží se nakazit buňky ostatní. „Když v tu chvíli zvýšíte imunitu déčkem a céčkem, popřípadě nějakým antivirotikem, je vysoká šance, že ho úplně zahubíte a nevyleze,“ dává naději Kateřina Cajthamlová. V tu dobu se také nepřepínejte, vynechte fyzickou aktivitu, nechoďte do fitka mezi lidi.
Léčba záleží na imunitním systému člověka, na věku nebo jak často se vyskytuje v rodině. Pomáhá:
- Integrita kožního povrchu čili zkontrolovat pitný režim, přijímat doplňky s kolagenem, zkusit zlepšit kvalitu kůže
- Doléčovat infekce
- Vitaminy D, B a C
- Pokud jste diabetik, dobře kompenzovat cukrovku
- Pokud se potíže často opakují, konzultujte léčbu s lékařem
Jakou pozoruhodnou radu poradil jeden posluchač? Co Kateřina Cajthamlová doporučila posluchačce s dlouholetou bolestí po pásovém oparu? Poslechněte si rady paní doktorky v pořadu Vesele a zdravě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka