Vítězslav Jandák: V politice jsem měl dostatek napětí i uměleckého vzrušení. Jako v divadle

7. březen 2022

Na kontě má spoustu filmových i seriálových rolí a uspěl i v politice. Vítězslav Jandák byl třikrát zvolený jako poslanec, v letech 2005–2006 byl ministrem kultury a teď nejraději prohlašuje, že už je jen důchodce.

„Už jsem všeho nechal, žiju v jižních Čechách, kde mají lidi trochu jiný starosti a jsou příjemnější.“ V politice byl 14 let a tvrdí, že se v ní naučil ovládat, i když to tak někdy nevypadalo. „Není mi jedno, kam svět směřuje, ale nešťourám a už se taky bojím mluvit a projevit svůj názor.“

Politika je jen divadlo

Kdysi řekl, že je potřeba z politiky vystoupit, okysličit se a zase se případně vrátit. „Odešel jsem v roce 2017 a nejsem ještě dostatečně okysličený. Jakmile ztratíte kontakt s běžnými lidmi, tak to špatně dopadá. Už jsem měl pocit, že blbnu, protože tam zblbne každej. Oslovili mě tři politické subjekty, ale s díky jsem odmítl. A ve svém věku už ne,“ říká rozhodně.

Těch 14 let, co byl v politice, nehrál ani netočil. „Nelze dělat dvě zaměstnání na 100 %, a mě lidi platili jako politika, tak jsem nechal divadlo. Dneska se podívejte do Parlamentu, Shakespeare hadr. Já tam měl spoustu napětí a uměleckého vzrušení. Politika je taky jenom divadlo.“

Do divadla nechodí

Čtěte také

Stejně jako odmítá nabídky do politiky, odmítá i filmové role. „Některý nabídky jsou tak blbý, že to se nedá hrát. Dostat kvalitní roli a mít skvělého režiséra, to je pak nádhera. Ale dnes se na všem šetří. Dnes už nejsou třeba dramaturgové, kteří korigovali autora. Je to škoda, protože ten výsledek ztrácí na kvalitě,“ posteskl si.

Nicméně několik nabídek přijal. Poté, co odešel z politiky, natočil velkofilm Rašín, Přání k mání, Anatomii zrady a objevil se i v seriálech Rapl nebo Místo zločinu Ostrava. „Byl jsem překvapen, jak se dnes točí jinak. Je to rychlé a je to i technikou. Dřív se čekalo na sluníčko, dnes se to střílí od boku. Myslím, že dnes opravdu kvantita vítězí nad kvalitou. A my kvalitní věci máme, ale prodáváme je třeba do Jižní Ameriky. Ale o tom se nemluví. Nevím, proč se kvalitou nepochlubíme u nás.“

Ač sám hrál v několika divadlech, na divadelní představení nechodí. „Když sedím v hledišti a koukám na kulisy, tak si říkám, že je to přece podvod. Ale klaním se před kolegy a obdivuju je. Uchvacovala mě práce v divadle, to ano, ale jako diváka mě divadlo zase tak nebere.“

Alex Mynářová a Vítězslav Jandák

Proč neuspěl při volbě do Senátu? Za jaký film, který dnes patří mezi oblíbené, se styděl? Proč ho táta nabádal, hlavně ať nechodí do politiky? A jak si užívá roli dědečka? Poslechněte si v rozhovoru u Alex.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.