Vláda omezila počet lidí na hromadných akcích i u stolu. Změny se týkají také třetí dávky očkování

22. prosinec 2021 16:42

Od pondělí 27. prosince bude možné, aby na třetí dávku očkování vakcínou proti koronaviru šel každý, komu uplynulo pět měsíců od druhé dávky a je mu více než 30 let. Ve středu to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Vláda rozhodla, že v prvních 14 dnech v lednu budou testováni žáci, studenti a učitelé ve školách. Omezila také počet lidí na akcích a u stolu.

„Chci říct jasně, že vláda nemění svou strategii z minulého týdne,“ řekl na začátku tiskové konference premiér Fiala. Znovu zopakoval, že vláda důvěřuje občanům, které vyzývá k očkování a testování.

„Od pondělí 27. prosince bude možné, aby na třetí dávku vakcíny šel každý, komu uplynulo pět měsíců od druhé dávky a je mu více než 30 let,“ popsal Fiala.

Vláda také rozhodla, že v prvních 14 dnech v lednu se budou testovat všichni žáci, studenti a učitelé ve školách. „V režimu pondělí a čtvrtek budou testováni děti a zaměstnanci škol bez ohledu na to, jestli prodělali nemoc nebo byli očkováni,“ upřesnil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Obchody přes svátky, počet lidí na silvestrovských oslavách

Kabinet také omezil otevření obchodů, ty budou na Štědrý den do 12 hodin a 25. prosince budou zavřené úplně. Od 27. prosince na kulturní a jiné akce zprvu bude moci maximálně 1000 sedících lidí. Akce, kde účastníci nesedí u stolů, budou omezeny na 100 osob. Počet lidí u stolu bude omezen na šest.

Od 29. prosince se pak počet lidí u stolu sníží na čtyři s výjimkou členů jedné domácnosti. Stále platí, že v restauracích je uznáváno pouze očkování proti koronaviru, žádné testy nestačí. „Pro restaurace neplatí omezení časem, ale kapacitní,“ dodal Válek.

Na akce, večírky a silvestrovské oslavy bude moci maximálně 50 osob. Platit budou do 2. ledna 2022. Organizátoři budou muset kontrolovat covidové certifikáty, a to prostřednictvím aplikace čTečka, jež se využívá k načtení QR kódu z aplikace Tečka, v níž jsou covidové certifikáty nahrány. „To jsou opatření, které nás čekají v příštích čtyřech týdnech,“ doplnil Válek.

Vláda také zrušila Radu vlády pro zdravotní rizika a schválila nový státu Ústředního krizového štábu. „Ti lidé si nerozuměli, nevěděli, která pravidla mají prioritu,“ vysvětlil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

autor: iROZHLAS.cz
Spustit audio