Výsledky archeologického průzkumu na Karlově náměstí brání stavbě podchodu
Praha 2 se rozhodla postavit pod Ječnou ulici podchod, který zajistil bezpečný přístup do obnoveného parku na Karlově náměstí. Stavbě ale předcházel archeologický průzkum, protože tam do konce 18. století stála kaple Božího těla.
Květnový průzkum podzemí Karlova náměstí měl za úkol zjistit, co pod Ječnou ulicí ukrývá. Nálezy v podzemí archeology překvapily, říká vedoucí archeologického oddělení Národního památkového ústavu v Praze Jaroslav Podliska: „Byli jsme vcelku překvapeni zjištěním, že opravdu v hloubce zhruba dvou metrů od současného povrchu se na dvou místech projevily zbytky situací, které mají vazbu ke Kapli Božího těla. Jednalo se v jedné části o zbytek základového pasu, části obvodové zdi kaple ze severní části, a to se všemi pozůstatky hřbitova, který se zde, po obvodu kaple nacházel.“
A ukázalo se, že odkryté zbytky staveb v podzemí jsou mnohem starší, než archeologové očekávali: „Ještě větší překvapení bylo, že se nám podařilo odhalit i části pozůstatku něčeho, co by se dalo nazvat starší osídlení. To znamená doklady osídlení před vznikem kaple. To znamená něco z počátku Nového Města po roce 1348. Takže zjištění velice překvapivá a zajímavá.„
Ze závěrečné zprávy ale neměla radost radnice Prahy 2. Jak řekl zástupce starosty Václav Vondrášek , výstavba podchodu pod Ječnou ulicí se v ní totiž nedoporučuje: „Doporučení je takové, že by to mělo zůstat tak, jak to je. Nic neodkrývat a nic neukazovat veřejnosti. Městská část je tím trošku překvapena, protože se domníváme, bez ohledu na jakoukoli stavbu, která by tam mohla být, že tyto významné pozůstatky by měly být odkryty a měla by je mít veřejnost možnost vidět. „
Jaroslav Podliska z Národního památkového ústavu v Praze ale dodává, že by na archeologicky cenné místo rád upozornil rád upozornil následujícím způsobem: „Z našeho památkářského pohledu je samozřejmě důležité, aby ty pozůstatky v podzemí zůstaly a zůstaly tedy uchovány jako doklad, památka toho, co tam stálo dříve. A samozřejmě bychom byli rádi, aby tato věc, byť nevykopaná, byla na místě prezentována. Takže si dokážu představit, že by tam mohl vzniknout nějaký informační systém. Panel, který informuje o historii místa. Který může být doplněný nějakým modelem. Prostě něco, co by zase oživilo tu slávu místa, kde stála Kaple Božího těla. Stavba, která patřila opravdu k významným budovám tehdejší Prahy.“
V následujících týdnech a měsících čeká Prahu 2 památkáře vyjednávání, jakým způsobem a zda vůbec realizovat plánované stavební záměry.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Australského učitele bojujícího za Ukrajinu mohli popravit Rusové. Canberra chystá odvetu
-
Na východě Slovenska zaútočil student, na místě jsou mrtví a zranění. Podezřelého policie zadržela
-
Nebyl to úplný průšvih, usmíval se bývalý fotbalista Folprecht v roli rozhodčího. Je to těžká práce, dodává
-
Oznámení o muži se zbraní si vyžádalo uzavření ulice a policejní manévry. Šlo o technika komunikací