Wabi Daněk, autor Trampské písně století
Pozvání k nočnímu proudění tentokrát přijal zpěvák, skladatel, textař a kytarista WABI DANĚK, autor a původní interpret neoficiální trampské hymny Rosa na kolejích, která se pyšní titulem Trampská píseň století. Zpívající autor a kytarista oslaví 30. ledna půlkulaté, pětašedesáté narozeniny.
Zlínský rodák Wabi Daněk (narozen 30. ledna 1947 jako Stanislav Daněk) se vyučil zámečníkem, poté vystřídal několik zaměstnání (mj. svářeč a prodavač zkapalněného plynu) a před tím, než se v roce 1983 vydal na dráhu profesionálního hudebníka, pracoval jako řidič sanitky.
V mládí navštěvoval lidovou školu umění, další hudební zkušenosti získal ve školní beatové kapele. V oblasti trampské hudby se etabloval jako člen sokolovské skupiny Plížák, se kterou získal v roce 1971 nejvyšší interpretační ocenění na Portě. Stejný úspěch pak sklidil o 3 roky později se skupinou Rosa, která měla své domovské právo v tehdejším Gottwaldově.
Podstatný vliv na vítězství měly Wabiho písničky jako Tonka (v roce 1971 hit festivalu a současně od té doby věčné jablko sváru mezi příznivci tradiční a moderní trampské písničky) a pak v roce 1974 dnes legendární Rosa na kolejích (vyšla poprvé v roce 1975 na supraphonském albu Písně dlouhejch cest).
Tvůrčí přínos Wabiho Daňka moderní trampské hudbě byl už před rovnými 30 lety oceněn Zlatou portou. Kromě již uvedených skladeb připomeňme ještě alespoň následující Wabiho, dnes zlidovělé, písničky - Ročník 47, Fotky, Na cestě či Nevadí.
Mezi zájmy Wabiho Daňka patří vedle muziky příroda, knihy a rybaření. Wabi Daněk je podruhé ženatý a má čtyři děti – z prvního manželství dcery Markétu (1973) a Renatu (1980), ze druhého syny Stanislava (1986) a Šimona (1991).
Wabi Daněk je čestným prezidentem mezinárodního festivalu hudby a divadla Vyšehraní, jehož 8. ročník se uskutečnil loni v létě 1.-24. června v prostorách historické památky Vyšehrad.
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka