Zapomenuté dílo Jana Kaplického můžete vidět na pražském Bastionu. Instalace je součástí projektu Sculpture Line

19. červen 2024 11:00

Společnost Art Lines přivezla a nainstalovala vzácné dílo Jana Kaplického na pražský Bastion. Instalaci s názvem Acquae, která je součástí 10. ročníku projektu Sculpture Line, zrestauroval ve svém ateliéru sochař Lukáš Rais. Zapomenutý devítimetrový objekt byl objeven po 20 letech v italském Milánu světoznámým architektem Normanem Fosterem.

Příběh instalace Jana Kaplického začal před více než 20 lety. Tehdy ji český architekt vytvořil na zakázku pro Triennale di Milano. Zde 10 renomovaných architektů z celého světa představilo své návrhy street food kiosků ve spolupráci s předními světovými značkami. Jan Kaplický stvořil Acquae – obří ocelovou kapku, na jejímž konci se nachází prostor na led. Objekt měří 9 metrů na délku a 5 metrů na šířku, vnitřní strukturu tvoří železný plech řezaný laserem. Slouží tak jako zásobní pult pro lahve a vybízí ke konzumaci balené vody.

„V červnu slavíme desáté narozeniny projektu Sculpture Line a jsem rád, že při té příležitosti můžeme široké veřejnosti představit právě toto dílo. Jan Kaplický byl vizionář a architekt světového významu. Vystavením Acquae mu můžeme vzdát hold a jeho rodné Praze připomenout architektův odkaz,“ říká Ondřej Škarka, zakladatel kulturní instituce Art Lines, která sochařský projekt Sculpture Line organizuje.

Instalace s názvem Acquae, dílo Jana Kaplického

Kromě díla Acquae nainstalovala společnost Art Lines na pražském Bastionu také díla sochaře Jakuba Flejšara. Ten v rámci projektu Sculpture Line vystavuje pravidelně a s jeho objekty ve veřejných prostorech se setkávají občané a návštěvníci mnoha českých měst, mimo jiných Prahy, Hradce Králové, Pardubic či Jablonce nad Nisou.

Stovky instalací na 3 kontinentech

Z počátku byl Sculpture Line koncipován jako pražský festival. Během let se z něj stal časově neohraničený projekt. Jen v loňském roce bylo vystaveno 93 instalací od 46 umělců v 6 státech světa. Během své desetileté historie představili organizátoři projektu Sculpture Line veřejnosti stovky soch na 3 kontinentech.

Během Sculpture Line přímo v České republice vystavovaly nejenom desítky známých autorů z Česka (mimo jiných Michal Gabriel, Alexandra Koláčková či Lukáš Rais), ale svá díla představili veřejnosti i oceňovaní sochaři ze zahraničí jako Anthony Cragg, Liu Ruowang či Jörg Plickat.

Instalace s názvem Acquae, dílo Jana Kaplického
autoři: Sabina Vosecká , JMys | zdroj: Double Check Agency
Spustit audio