Zapomínáte na preventivní prohlídky u lékaře? Připomene vám je mobilní aplikace Preventivka, odpoví také na vaše otázky kolem vyšetření

17. říjen 2022 09:25

Připomene preventivní prohlídku u lékaře, ale i samovyšetření prsou nebo varlat – řeč je o aplikaci Preventivka, kterou spustila nezisková organizace Loono. Podle její zakladatelky a lékařky Kateřiny Šédové zanedbává preventivní prohlídky u praktického lékaře až 75 procent Čechů. Právě prevence je přitom pro včasné podchycení nemoci a následnou léčbu zásadní.

Čtěte také

Nezisková organizace Loono upozorňuje na zanedbanou prevenci už několik let. Aplikace Preventivka chce přístup lidí k preventivním prohlídkám změnit a připomíná je dle věku a pohlaví. Vývoj aplikace podpořilo mimo jiné také Ministerstvo zdravotnictví.

„Hlavně je skvělé, že vidíte ty prohlídky všechny na jednom místě, máte je tam odškrtané, abyste i ze sebe měli lepší pocit, že už to máte zkrátka za sebou. Ta aplikace i v jednotlivých těch kartách vyšetření vysvětluje, jak probíhají, odpovídá na nejčastější otázky a strachy těch lidí,“ přibližuje lékařka Kateřina Šédová.

Upozornění na samovyšetření prsou a varlat

Lidé si můžou do aplikace přidat i další prohlídky u různých specialistů, třeba na alergologii nebo dentální hygieně. Preventivka také pomůže najít lékaře ve vašem okolí. Kromě toho připomene i to, že je čas na provedení samovyšetření prsou nebo varlat. Právě na tato preventivní samovyšetření se nezisková organizace Loono dlouhodobě zaměřuje.

„Prohmatáváme docela velkou oblast, která je od podpaží pod podprsenkovou rýhu až nad klíční kosti. A celé to samovyšetření probíhá třemi prsty – naplocho tři kroužky, jeden se dělá povrchově, druhý trošku hlouběji a třetí by měl jít ideálně až na žebra, ale nemělo by to bolet,“ popisuje samovyšetření prsou Eva Bartošová z organizace Loono.

Aplikace Preventivka vám připomene preventivní prohlídky a odpoví na otázky kolem vyšetření

Jednou z ambasadorek Preventivky je herečka a zpěvačka Anna Julie Slováčková. Ta si náhodně nahmatala bulku na prsu před třemi lety a následná biopsie ukázala, že je nádor zhoubný. Teď chce proto upozorňovat na to, jak je prevence důležitá.

Poslechněte si celou reportáž o aplikaci Preventivka.

Spustit audio

Související