Zelený čaj je nápojem dlouhověkých. Účinek teinu není tak nárazový jako kofeinu, říká známá lékařka

16. únor 2024

V zimním období hledají lidé více než kdy jindy způsoby, jak a čím se „nakopnout“. Pro některé je skvělým povzbuzením humor či hudba, jiní by nedali dopustit na kofein nebo zelený čaj. Jak to tedy s těmi životabudiči je?

„Životabudič bych definovala jako směs vitamínů a minerálních látek, které člověka nakopnou k tomu mít dobré zdraví. Ale neměli bychom zapomínat i na psychiku,“ popisuje vedoucí oddělení léčebné výživy motolské nemocnice Marieta Balíková.

„Nakopnout nás může ovoce a zelenina, samozřejmě různé zelené čaje, bylinky, z výživového hlediska pak dostatek tekutin, minerální vody a kvalitní jídlo z čerstvých surovin.“

„Pokud potřebujeme nakopnout po nějakém alkoholovém dýchánku, je dobré si dát kvalitní vývar a potom si vymačkat čerstvou směs ovoce. Vitamín C nás nakopne zpátky.“

Škodlivost energetických drinků

Jako problematické vidí Marieta Balíková energetické drinky, oblíbené zejména u studentů. „Problém je v tom, že studenty extrémně vybudí, takže jsou schopni učit se dlouho, ale ten nervový systém dostane tak zabrat, že pak nemůžou spát. Výsledkem je, že berou prášky na spaní, což je nebezpečné, protože na nich vzniká závislost.“

Podle Kateřiny Cajthamlové je pak základem komplexní přístup. „Samotné bylinky to za nás neudělají a problém nevyřeší. Určitě bych doporučila upravit životosprávu a zařadit pohyb. A pro celkovou fyzickou a psychickou pohodu je dobré zařadit nějaké minerály, které opravdu můžou fungovat jako životabudiče. Často se používá například magnesium s vitamínem B6.“

Přípravky se znatelným účinkem

Za ověřený životabudič považuje známá lékařka třeba zelený čaj. „Je známo, že je to nápoj dlouhověkých. Udržuje mozek v dobré kondici, a to nejen krátkodobě, ale i dlouhodobě. Tein totiž zajistí delší příval energie, než má kofein. Jako další bych uvedla zázvor, který se používá v lidovém léčitelství a ulevuje od dýchacích obtíží. Známým životabudičem je také ženšen, který zvyšuje energii, ač neobsahuje kofein. Doporučit bychom mohli i macu, známý adaptogen, který pomáhá zvládat stres, a nakonec třeba i kajenský pepř, který zvyšuje metabolický obrat.“

Zázvor, pomeranče, med a citrony

A čím se nejlépe posílit podle známé lékařky v tomto období? „Doporučovala bych pít čistou vodu. Pozor bych si dala na černý čaj, který může mít neblahý vliv na náš spánek. Podobně i kávu bych doporučila pít naposledy zhruba ve dvě hodiny odpoledne, a to zejména ženám, které mají pomalejší metabolismus kofeinu. Vhodný je určitě zelený čaj, ale také bych ho nepila ve večerních hodinách,“ doplňuje Kateřina Cajthamlová.

Tři dobré nápoje pro zdraví na závěr:

  • čistá voda
  • zelený čaj
  • ředěný ovocný džus

Na co mají vliv vitamíny skupiny B? Může pomoci kombucha se střevními potížemi? Jakým bláznivinám v oblasti životabudičů se vyhnout na internetu? Poslechněte si rady a doporučení doktorky Kateřiny Cajthamlové v záznamu pořadu Vesele a zdravě.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.