Zemřel Ivan Král. Český hudebník vystupoval po boku Patti Smithové nebo Iggyho Popa

3. únor 2020

Ve Spojených státech zemřel český hudebník Ivan Král, bylo mu 71 let. Informaci z facebooku festivalu Metronome a z České televize poté ČTK potvrdil dobře informovaný zdroj. Podle zprávy hudebníkovy partnerky Cindy Hudsonové podlehl Král rakovině. Zemřel doma v americkém Michiganu.

Uznávaný multiinstrumentalista hrál s hvězdami jako Iggy Pop, Patti Smithová či David Bowie. V šedesátých letech minulého století emigroval do USA, v devadesátých letech se začal vracet do rodného Česka a stal se vyhledávaným producentem a koncertním umělcem. Vydal zde několik sólových alb a produkoval desky kapely Lucie nebo zpěvačky Anety Langerové.

Král je mimo jiné autorem hitu Dancing Barefoot, který se dočkal 70 předělávek od různých interpretů včetně U2, Pearl Jam nebo Johnnyho Deppa a prestižní časopis Rolling Stone jej zařadil mezi 500 nejlepších písní všech dob.

„Písničku jsem napsal v Čechách, když mi bylo asi 16 let. Měl jsem ji vždy u sebe. Když jsme dotáčeli poslední desku Wave, tak jsme potřebovali ještě jednu skladbu. Vytáhl jsem kazetu a Patti říkala, že k tomu napíše slova. Bylo to všechno o jejím milenci, tehdy manželovi,“ vzpomínal před časem Král.

Král žil ve Spojených státech od roku 1966, kdy následoval své rodiče pracující ve službách OSN. V sedmdesátých letech zažil v New Yorku dobu, kdy se zde rodil punk a garážová hudba. V osmdesátých letech složil hudbu pro několik filmů, například Subway Riders a Bistro. V poslední době žil v Michiganu.

Na setkání s Iggy Popem pak vzpomínal takto: „Přijdu domů a u mě v pokoji sedí nahý chlap. Připadalo mi, že dělá jógu. Vstal a řekl: ‚Jsem Iggy Pop a budu produkovat vaši desku.‘ Na jedné straně byl šílenec, co se týká drog a alkoholu. Vždycky mě to mrzelo, říkal jsem: ‚To nepotřebuješ, chlape. Máš to v sobě, jsi svůj.‘ A pak se zase změnil. Když si dal frťana, tak už byl zase úplně jiný, byl to Iggy. Ale když byl střízlivý, tak byl fajn. Větší extrovert než já, ale bylo to příjemné.“

Alba a životopisy

Z Králových sólových alb vydaných po sametové revoluci v Česku mělo zřejmě největší úspěch to první, Nostalgia z roku 1995 s hitem Winner Takes All. V roce 2011 vydal dvojalbum Best Of.

Vedle kapely Lucie a zpěvačky Langerové produkoval také desky skupin Walk-Chock-Ice, Garáž nebo Mňága a Žďorp. Spolupracoval s Jankem Ledeckým, Jiřím Suchým a Miro Žbirkou.

Zatím poslední Královo album Colors vyšlo v České republice předloni, předchozí Always před šesti lety. Loni před koncem roku vyšla kniha Neuvěřitelný Ivan Král, kterou spolu s ním napsal hudební novinář Honza Vedral.

Tisková zpráva Hudsonové se zmiňuje o tom, že nejnovější Královo české album Smile nahrané u společnosti Warner Music má vyjít 28. února tohoto roku. Letos má také vyjít Králův životopis v angličtině pod titulem Bloc, Shock, Rock.

autor: šte | zdroje: iROZHLAS.cz , ČTK
Spustit audio