Zřícení domu v centru Prahy, ve kterém vybuchl plyn, už teď podle statika nehrozí

29. duben 2013

Exploze domu v Divadelní ulici nedaleko Národního divadla v centru Prahy zranila na 40 osob, více než 200 lidí muselo být evakuováno. Příčinou výbuchu byl podle primátora Bohuslava Svobody únik plynu. Mohutná tlaková vlna poničila okolní domy i zaparkovaná auta. Zřícení vážně poškozené čtyřpodlažní budovy už podle statika nehrozí, o dalším osudu domu se rozhodne později.

„Došlo k zřícení cihelných kleneb nad prvním nadzemním podlažím, došlo k vychýlení hlavní nosné zdi, která je rovnoběžná s ulicí Divadelní, odhaduji tak o pět centimetrů, protože přímo k té mezeře jsem se nedostal,“ popsal místo neštěstí městský statik Petr Macháň.

Čtěte také

Vychýlená zeď byla zabezpečena šikmými vzpěrami, takzvanými teleskopickými stojkami. Díky tomu už podle statika nehrozí, že by došlo k další destrukci budovy. „Pokud by se neprovedlo toto zajištění, nebezpečí tam bylo,“ upozornil.

„Zajišťujeme dům proti posunu a vyklízíme sutiny. Stále jsme na místě společně s báňskými záchranáři a Metrostavem,“ informovala po deváté hodině večer mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

Nedá se prý odhadnout, jak dlouho ještě budou práce pokračovat. Dříve než v ranních hodinách ale podle ní hasiči neodjedou.

Budova na adrese Divadelní 5 patří státnímu podniku Řízení letového provozu, ten ji ale pronajímá dalším firmám.

Okolní domy nejsou podle statika vůbec ohroženy. „Jsou samozřejmě naprosto vysklená okna, vevnitř jsou někde stržené podhledy, dveře, zařízení a tak dále. Ale k poškození vlastních nosných konstrukcí nedošlo,“ dodal Macháň s tím, že o dalším osudu poškozeného domu už nerozhodne on.

„Já zasahuji pouze hned při havárii. To znamená zajistil jsem to zajištění plus spolupráci s hasiči, dokud nedojde k vyklizení. A tím moje činnost končí. Všechno ostatní už je na majiteli objektu ve spolupráci s příslušným stavebním úřadem, to je úřad Prahy 1,“ uzavřel.

Evakuovaní obyvatelé okolních domů se mohli ve večerních hodinách vrátit. V 19 budovách ale plynaři pro jistotu odpojili plynové přípojky.

„Lidé jsou ve svých domovech. Na místě jsou kromě integrovaného záchranného systému také třeba sklenáři, kteří slíbili lidem pomoc a zasklívají okamžitě vypadlé tabule skla. Budou pracovat minimálně do půlnoci,“ potvrdila Adamcová.

Policie v souvislosti s výbuchem nikoho nepohřešuje. Ještě odpoledne ale hasiči ve spolupráci s kynology městské policie prohledávali sutiny, existovalo totiž podezření, že pod nimi mohli zůstat uvězněni dva až tři lidé. To se nakonec nepotvrdilo a teď už se budova pouze vyklízí.

Podle policie už další nebezpečí nehrozí

Kolem půl čtvrté odpoledne byl naměřen blízko místa výbuchu další únik plynu, a to u kavárny Slavia. Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana šlo ale jen o dílčí záležitost. Teď už by podle něj mělo být vše v pořádku.

Plynaři situaci nadále monitorují. „Naše detekční vozy pročesávají v podstatě už několik hodin tu oblast a skutečně metr po metru prostřednictvím detekčních přístrojů zkoumají, zda nezaznamenají nějaké prvky nebo únik plynu, i minimální,“ vysvětlil mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek s tím, že vozy jezdí ve stále větších kruzích od místa exploze.

Podle premiéra Nečase byl výbuch plynu nehodou a ne teroristickým činem. Na základě dostupných informací mu to prý potvrdil ředitel BIS Jiří Lang.

Čtěte také

Vyšetřovatelé by měli do poškozeného domu dorazit zítra v dopoledních hodinách. „Na místě neustále probíhají odklízecí práce a až po jejich ukončení přijdou na řadu naši vyšetřovatelé, kteří budou situaci zjišťovat, pátrat po příčinách výbuchu – samozřejmě v úzké spolupráci s vyšetřovateli hasičů,“ upřesnil Hulan.

„V současné době neznáme příčinu, která způsobila tu tragickou událost. Zaslechl jsem, že se jedná o plyn. Nicméně zda se jednalo o závadu na zařízení uvnitř budovy, nebo nějakou jinou, to v tuto chvíli nevíme a bude to předmětem šetření,“ dodal Vránek.

Čtěte také

Podle primátora Svobody mohlo být příčinou výbuchu poškozené plynové potrubí. To prý mohlo popraskat vinou dlouhé zimy a silných mrazů.

„Riziko tady vždycky je a objevuje se více na vodovodním řadu. Budeme s Pražskou plynárenskou jednat o tom, jaká byla příčina a jestli z toho vyvodíme nějaké důsledky pro další, třeba intenzivnější kontroly,“ uvedl v České televizi.

Podle prvních odhadů způsobila exploze škody celkem za zhruba deset milionů korun.

Budovou v centru Prahy otřásl výbuch
autoři: mak , Jan Richter , tby , Kristina Winklerová
Spustit audio