Chcete to rozjet na volné noze? Hned na začátku nečekejte zázraky

1. září 2014

Odborníci, kteří se rozhodnou odejít tzv. na volnou nohu, by se měli především ztotožňovat se svým podnikáním. Co si za těmi slovy představit? Ve Třináctce Plus to přiblížil Robert Vlach, provozovatel portálu navolnenoze.cz.

Důležité je dobře ovládat svůj obor a neočekávat zázraky, tedy nadprůměrné příjmy už v prvních měsících podnikání. Ideální je začít pomalu a při zaměstnání shromáždit dostatek informací. Případně si sehnat mentora, který ve vybraném oboru působí a bude ochoten předat zkušenosti.

Profesionálové typu T

"Je dobré si uvědomit, že i když je člověk kvalitní profesionál, podnikání - to je úplně nová sada dovedností, které se musí naučit zvládnout," říká Robert Vlach, „a pro mnohé profesionály je to úplná novinka. Ve velké výhodě jsou takzvaní profesionálové typu T, kteří kromě své hluboké odbornosti mají také vhled do příbuzných oborů, mají rozvinuté vyjednávací, přesvědčovací a prezentační schopnosti.“

Podnikání na volné noze není v mnoha případech kapitálově náročné. Vstupní investicí bývají především dovednosti, znalosti, dobré jméno, které člověk získal v uplynulých letech.

Za jak dlouho se ukáže, zda jste se vydali správným směrem? Poslechněte si v rozhovoru.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...