Jak je to v Praze se sběrnými dvory a jak fungují re-use pointy, které dávají věcem druhou šanci? Nejen to popisuje mluvčí Pražských služeb

Hostem pořadu K věci byl tiskový mluvčí společnosti Pražské služby Radim Mana. Štěpánka Duchková se ho ptala, proč se v Praze zvýšilo množství černých skládek nebo jak bezpečně likvidovat ochranné pomůcky.

Velkým problémem dnešní doby jsou použité ochranné pomůcky, které lidi správně nezlikvidují. To představuje riziko pro ty, kteří s nimi přijdou do kontaktu, například pracovníci úklidových firem, říká mluvčí Pražských služeb. „Roušky by se neměly válet po ulicích ani v parcích. Doba jejich rozpadu je několik let a jedinou správnou volbou je odpadkový koš. Konkrétně tady v Praze putuje obsah černých popelnic do ZEVO Malešice, slangově do spalovny, kde se vysoké teploty v kotlích o ty viry a roušky postarají,“ vysvětluje mluvčí.

Sběrné dvory a re-use pointy

Další problém představují černé skládky, které se objevují v ulicích Prahy. „V Praze máme téměř 20 sběrných dvorů a ideální místo, kde by měl velkoobjemový odpad končit, jsou právě sběrné dvory,“ radí mluvčí. Ty jsou pro občany Prahy zdarma. „Paleta odpadu, kterou tam lze odložit, je skutečně široká.“

Dva sběrné dvory Pražských služeb jsou rozšířeny o tzv. re-use pointy, díky kterým mohou lidé dávat věcem druhou šanci. „Jsou to například knihy, jízdní kola, hračky nebo nábytek. My to potom vyfotíme a nahrajeme do speciální aplikace. V prvních 14 dnech jsou předměty viditelné pouze pro organizace a potom spadnou do veřejné sekce, kdy si předmět mohou lidé zarezervovat a následně si pro něj přijít,“ popisuje fungování re-use pointů.

Poslechněte si rozhovor s mluvčím Pražských služeb Radimem Manou. Dozvíte se třeba také to, jak správně třídit bioodpad.

autoři: Štěpánka Duchková , ech
Spustit audio