Ke spádovým obvodům pro střední školy není politická vůle, říká Antonín Klecanda
Mnohé pražské děti po prvním kole přijímacího řízení stále nevědí, jakou školu budou studovat. Podle pražského radního pro školství a sport za hnutí STAN Antonína Klecandy se ale nemusí bát. „Víme, že bude pořád hodně míst, takže do prázdnin by každé dítě mělo vědět, kam nastoupí,“ říká v pořadu k Věci.
Druhé kolo přijímacího řízení proběhne od 8. do 12. června. „Není třeba se děsit ani v případě, že by nevyšlo druhé kolo. My už víme, že na některé školy budou stále volná místa. Někde je to zkrátka hodně exponované a někde se podalo přihlášek málo. Určitě budou i další kola.“
Podle radního Antonína Klecandy by ani třetí kolo nemuselo být závěrečné. „Může jich být klidně ještě více. Pomohlo by tomu, kdyby si žáci v druhém kole mohli vybrat pět šest škol, snáze by se to přerozdělilo. Ten systém to ale bohužel neumožňuje.“
Počty míst na středních školách
Podle dat ministerstva školství se v 1. kole na žádnou školu nestalo asi 1520 žáků. „V nabídce je volných pořád zhruba kolem 3000 míst. Do denního studia je pak asi 2200 míst, z toho 1800 je v maturitních oborech. Nutné je taky dodat, že 1000 míst je na školách, které zřizuje Praha, zbytek míst je na školách soukromých, o které byl ale už v prvním kole také velký zájem.“
Pokud bude třetí, a případně čtvrté kolo, nebude se už pravděpodobně využívat digitální systém podávání přihlášek. „Vracíme se opět k papíru a řešíme, jak to konkrétně bude. Bylo by ideální, kdybychom měli přesná data dětí, které se nikam nedostaly, abychom tomu mohli uzpůsobit nabídku ve 3. kole. Nechceme nabízet obory, o které není zájem, a proto se bavíme se s ředitelem Cermatu, aby nám poslal přesná data, a nabídku zkusíme přizpůsobit poptávce.“
Problém spádovosti
Kolik dětí propadne do třetího kola, se dá ale odhadovat jen velmi špatně. „My totiž nevíme, kolik dětí z ostatních krajů dá přihlášku do Prahy. A je možné, že i pražské děti dají přihlášku do jiných krajů, odhaduje se to tedy velmi špatně.“
S tímto problémem by podle Atonína Klecandy pomohly spádové obvody pro střední školy. „Reálně jsem ale přesvědčen, že se nám to nikdy nepovede, protože k tomu není politická vůle. Jsou hlasy, které říkají, že dítě má právo výběru a že některé školy jsou specificky jen v tom daném kraji. Nechci, aby spádovost byla u všech škol. Myslím, že například u gymnázii by to ale nějakým způsobem omezit šlo,“ dodává v pořadu K věci.
Jaké obory nejsou populární? Jak hodlá Praha rozšířit středoškolské kapacity? Kde v Praze vznikají nová gymnázia? Kolik deváťáků bude v přístím roce? Poslechněte si v pořadu K věci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka