Museum Kampa zve na dvě nové výstavy. Uvidíte módu předních návrhářů i díla malíře a grafika Lubomíra Přibyla

17. červenec 2023 13:39

V Museu Kampa na vás čekají hned dvě nové výstavy. První se jmenuje Fashion Paradox: Móda X Umění a kurátoři na ní konfrontují dobovou módu 60.–80. let minulého století ze sbírky Alexandre Vasiliieva se sbírkou výtvarného umění Musea Kampa. V dalších prostorách pak představí průřez celým svým dílem šestaosmdesátiletý malíř a grafik Lubomír Přibyl.

Lubomír Přibyl je osobitým představitelem konstruktivismu v českém výtvarném umění a současná výstava je dosud největší a nejucelenější přehlídkou jeho tvorby.

Sám autor ji vnímá jako příležitost vidět svá díla pohromadě v dobré instalaci. A zároveň, po stovkách výstav v zahraničí, i jako ocenění na domácí půdě. „Měl jsem sice výstavu v Topičově klubu asi před deseti lety a sem tam další, ale nebylo jich tady moc proti výstavám v zahraničí,“ říká Lubomír Přibyl.

„Museum Kampa je jedno z nejlepších muzeí moderního umění.“ Tato slova už patří majiteli rozsáhlé sbírky módy druhé poloviny 20. století, Alexandre Vassiliev přivezl do Prahy sto unikátních kousků pro výstavu Fashion Paradox: Móda vs. umění.

„Christian Dior, Pierre Cardin, Pierre Balmain, Coco Chanel, Yves Saint Laurent,“ vypočítává návrháře, jejichž práce je zde k vidění.

Výstava skládá hold zakladatelce musea a velké milovnici módy Medě Mládkové, a navazuje na projekty, jež v minulosti udělaly úkrok do světa módy a designu. Šlo třeba o expozici obuvníka českého původu Manolo Blahnika, fotografa módy Helmuta Newtona či show Liběny Rochové.

Obě nové výstavy můžete v Museu Kampa navštívit do 5. listopadu. Poslechněte si celou reportáž.

autoři: Václav Müller ,
Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?