Nadcházející evropský summit může omezit dopravu v Praze. Policie doporučuje využívat k cestám MHD

5. říjen 2022 15:09

Praha se připravuje na summit při českém předsednictví v Radě Evropské unie. Do Česka přijede přes 40 prezidentů a premiérů z celé Evropy. Bezpečnost v době summitu během čtvrtka a pátku zajistí stovky policistů z celé republiky. Lidé musejí počítat s omezením na Pražském hradě a některých dopravních tepnách.

 „Lze očekávat, že při průjezdu vládních kolon dojde k částečnému omezení v dopravě, nicméně neplánujeme žádné uzavírky,“ ujišťuje řidiče první náměstek policejního prezidenta Tomáš Lerch.

Omezení v dopravě budou krátkodobá vždy při průjezdu kolony se státní delegací. Týkat se to bude hlavně ulice Evropská směrem od letiště do centra Prahy.

„Stejně tak v blízkosti Pražského hradu, případně na dalších páteřních komunikacích směřujících do centra hlavního města může dojít i k tomu, že budou policisté krátkodobě regulovat i semafory tak, aby byla zajištěna tzv. Zelená vlna pro hladký průjezd vozidel,“ vysvětluje náměstek Lerch.

Pražané musí počítat s částečnými komplikacemi v dopravě během obou dnů summitu. Policie proto lidem doporučuje, aby využili především městskou hromadnou dopravu.

Letiště omezení neočekává

Summit lídrů Evropské unie se dotkne i Letiště Václava Havla. Kvůli specifickým opatřením pro odbavení jednotlivých státních delegací se totiž můžou zpozdit některé lety. Běžné cestující ale žádná omezení na letišti nečekají.

Možné komplikace popisuje mluvčí letiště Klára Divíšková: „Z důvodu možných kolon v rámci summitu pouze cestujícím doporučujeme, aby si naplánovali cestu na letiště s dostatečným předstihem. Co se týká omezení provozu, tak tam žádné nenastane. Můžeme pouze očekávat opravdu jen drobná zpoždění.“

Už od včerejška je taktéž uzavřený celý areál Pražského hradu. Omezení potrvá do soboty. Otevřené zůstává Hradčanské náměstí, i tam ale provoz částečně omezí příjezd delegací.

autor: Andrea Kubová
Spustit audio